Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
23.02.2024
Damian, Roman, Romana, Florentyn, Łazarz, Roma, Będzimir
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2024-02-23
aktualnosci
Laboratoria Przyszłości
laboratoria przyszłości Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny
Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. laboratoria przyszłości
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
Zapisy Dzieci Do Klas Pierwszych
zapisy
Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 1 w Zabrzu ul. Sportowa 5
ogłasza zapisy uczniów do klasy pierwszej na rok szkolny 2024 / 2025
Zapisy odbywać się będą w sekretariacie szkoły w dniach 05.02.2024 r. - 05.03.2024 r.
w godz. 07.30 do 15.30
Na podstawie art. 40 ust. 1 pkt 1 ustawy "Prawo Oświatowe" zapraszamy rodziców dzieci urodzonych w 2017 r. i zamieszkałych w obwodzie szkoły do dokonania zapisu na rok szkolny 2024 / 2025 do klasy pierwszej.
Z A P R A S Z A M Y !
zgłoszenie dziecka do klasy I ( rozmiar : 50.50 kB )
Dyrekcja
razem: 130 wiadomości
Projekt Matematyczny Pierwszaków
11 grudnia klasa 1 B stanęła do wyzwania jakim była realizacja III Modułu Projektu Matematycznego pt. "Matematyka na kartce świątecznej".
Jak zawsze dzieci zapoznały się z filmem wprowadzającym w moduł oraz omawiającym zadania projektowe. Klasa została podzielona na czteroosobowe grupy, a każda z grup ochoczo przystąpiła do wykonywania zadań na kartach projektu.
Dzieci przeliczały symbole świąteczne, obliczały zadania tekstowe w zakresie 10, dorysowywały część podanego obrazka wzdłuż osi symetrii czy przypominały sobie wiadomości o figurach geometrycznych.
Zadaniem głównym było stworzenie kartki świątecznej z figur w dowolnym układzie oraz układzie symetrycznym. Pomysły były bardzo różne! Zdjęcia z realizacji zadań projektowych zostały przesłane do weryfikacji, a my czekamy na trzeci do kolekcji certyfikat potwierdzający zrealizowanie kolejnego modułu.
Dzieci otrzymały już dwa certyfikaty za moduł I "Matematyka w szkole" oraz moduł II "Matematyka na dworcu kolejowym", dzięki nim mogą z dumą wkleić naklejki do Dzienniczka Wielkiego Matematyka, które potwierdzają wykonanie zadań.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Jesteśmy dumni !
J. Krokos
Kolejne Sukcesy Mileny Klimkowskiej
W sobotę 02 grudnia nasza uczennica Milena Klimkowska reprezentowała szkołę na II edycji Memoriału Imienia Zbigniewa Liskowicza w Kędzierzynie - Koźlu.
W konkurencji 100 m stylem zmiennym zdobyła brązowy medal.
W niedzielę 03 grudnia brała udział w Mikołajkowych Zawodach Pływackich w Knurowie, w konkurencji 50 m stylem grzbietowym zajęła drugie miejsce zdobywając srebrny medal, natomiast w konkurencji 100 m stylem dowolnym zajęła pierwsze miejsce i złoty medal.
fotofotofotofoto
Serdecznie gratulujemy !
A. Kamińska
Konkurs Rady Rodziców Na Łańcuch Świąteczny
We wtorek zakończył się świąteczny konkurs ogłoszony przez Radę Rodziców.
Konkurs był skierowany do wszystkich klas, a jego celem było wykonanie łańcucha świątecznego. Każda z klas robiła swój łańcuch na jednej godzinie lekcyjnej. Zmierzenie łańcuchów okazało się nie lada wyzwaniem, ale daliśmy radę !
Wyniki konkursu wyglądają następująco:
I miejsce - klasa 4 A
II miejsce - klasa 2 A
III miejsce - klasa 5 C

A jakie nagrody otrzymają klasy? Zdecydowanie było o co walczyć !
Wszystkie klasy otrzymają vouchery do Planet Cinema, a klasy, które zajęły miejsce 1 i 2 dodatkowo będą mogły w 2 semestrze wykorzystać dni bez pytania, sprawdzianów i kartkówek!
Konkurs zdecydowanie uważamy za udany, zwłaszcza, że mogliśmy wykorzystać zrobione łańcuchy do dekoracji szkoły. Sami zobaczcie jak pięknie i świątecznie jest teraz u nas!
Radzie Rodziców bardzo dziękujemy za inicjatywę i imponujące nagrody w konkursie !
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Gratulujemy !
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Mikołajki W Naszej Szkole
Jak co roku o tej porze w SP 1 odbyła się wielka Mikołajowa fiesta.
Klasy 1-3 zostały zaproszone na spotkanie z Mikołajem przez jego pomocników. Każda z klas przygotowała krótki program artystyczny dla Mikołaja, chętni wrzucili do jego worka prace konkursowe z jego podobizną i na koniec przedstawiciel każdej klasy przyczepił klasową bombkę na naszej tegorocznej samorządowej choince, którą do świąt chcemy całą udekorować klasowymi bombkami właśnie.
Mikołaj był zachwycony występami i pracami dzieci, więc poczęstował ich słodkościami ze swojego worka, za które serdecznie dziękujemy fundatorom czyli Radzie Rodziców.
Klasy starsze też z radością przyjęły odwiedziny grudniowego gościa i chętnie robiły sobie z nim pamiątkowe zdjęcia.
Dziś w szkole było czerwono i świątecznie, bardzo dziękujemy uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za przyłączenie się do wspólnego świętowania! Było pięknie i radośnie !
Dziękujemy !
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Barbórkowe Love 2023
Dnia 05 grudnia klasy 1 B i 1 C wybrały się na barbórkowe warsztaty w zrewitalizowanej strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
Ostatnie, intensywne opady śniegu zasypały wszystko tak bardzo, że droga ze szkoły do Łaźni Łańcuszkowej była dla pierwszaków sporym wyzwaniem, ale było warto! Rodzice zadbali o właściwy ubiór, a panie o sprawne i bezpieczne przemieszczanie się po drogach.
Po dotarciu na miejsce, odpoczynku i posiłku, dzieci udały się do specjalnie przygotowanej sali na barbórkowe warsztaty. Prowadząca opowiedziała dzieciom o ciężkiej pracy górnika, jego codziennym życiu, zwyczajach jakie panowały w jego domu, roli dzieci i żony w górniczej rodzinie. Omówiła strój górnika pracującego pod ziemią, ze szczególnym zwróceniem uwagi na lampę, którą górnik miał pod ziemią w kopalni.
Jak się po chwili okazało, to właśnie wykonanie lampionu, prawdziwego, świecącego i kolorowego było tematem dzisiejszych warsztatów.
Wszystkie materiały dzieci otrzymały od organizatorów,Panie instruktorki krok po kroku tłumaczyły jak samodzielnie wykonać swój lampion, a dzieci ochoczo wzięły się do pracy. Z ogromną starannością smarowały klejem plastikowe słoiczki, naklejały kolorowe kawałki bibuły, montowały oświetlenie i pomagały w przymocowaniu sznurków oraz siatek. Lampiony wyszły przepiekne, ale niesamowitym przeżyciem było to, że każdy lampion świecił się wybranym kolorem: białym, zielonym, żółtym, niebieskim lub czerwonym. Radości było wiele, a wspólne zdjęcia pozostaną miłą pamiątką. Panie Instruktorki pochwaliły dzieci za zaangażowanie, dokładność i stosowanie sie do poleceń. Możecie być z nich dumni!
Po powrocie pod szkołę, korzystając z pięknej pogody i właściwego ku temu ubioru, panie dały pierwszakom możliwość odrobiny zimowego szaleństwa na śniegu, należało im się jak nic, w końcu przeszły prawie 5 km w dość wymagających warunkach :)
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Polecamy, było super !
J. Krokos
ETwinning
Nasza jedynkowa grupa eTwinningowa ma już za sobą pierwsze zadanie, którym chcielibyśmy się pochwalić.
"Getting to know", bo tak nazywało się pierwsze zadanie w naszej eTwinningowej przygodzie, polegało na przygotowaniu zadania dla naszych nowych włoskich i słowackich kolegów i koleżanek.
Każdy uczestnik grupy musiał przy użyciu konkretnej aplikacji stworzyć swój awatar, a następnie zrobić sobie selfie i napisać kilka zdań o sobie po angielsku. Zadaniem Włochów i Słowaków było dopasować nasze zdjęcia do właściwych opisów i awatarów. My oczywiście musieliśmy to samo zrobić z zadaniami przygotowanymi przez nich.
Zadanie tylko z pozoru wydawało się banalnie proste, ale świetnie się przy nim bawiliśmy i miło spędziliśmy czas, a przy okazji dowiedzieliśmy się czegoś więcej o naszych projektowych przyjaciołach. Poniżej link do zadania przygotowanego przez nasza jedynkowa grupę: link
Brawo !
Marzena Marek
Barbórka 2023
W dniu dzisiejszy Dyrekcja Szkoły oraz Poczet Sztandarowy uczestniczyli w uroczystej mszy św. z okazji Barbórki - Święta Górniczej Braci.
We mszy koncelebrowanej przez Biskupa Andrzeja Iwaneckiego uczestniczyła także Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzata Mańka-Szulik oraz górnicze poczty sztandarowe.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, a wszystkim górnikom życzymy, aby ich praca była zawsze spokojna i bezpieczna.
fotofotofotofoto
fotofoto
Bezpieczeństwa życzymy !
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Podsumowanie Akcji Charytatywnych
Szkolny Klub Wolontariusza wszystkim bardzo dziękuje za włączenie się w akcję "Herbatka dla Seniora".
Udało nam się uzbierać 407 opakowań różnorodnych herbat. 29 listopada odwiedziliśmy pensjonariuszy mieszkających w Domu Opieki Społecznej w Zabrzu przy ul. Jaskółczej. Radość mieszkańców była ogromna. Miejmy nadzieję, że w ten sposób umilimy naszym Seniorom długie, jesienne wieczory.
Dodatkowo w tym dniu odwiedziliśmy Centrum Wsparcia Środowiskowego w Zabrzu przy ul. Stalmacha, by przekazać uzbierane podczas zbiórki ozdoby świąteczne. Z pewnością zostaną wykorzystane w odpowiedni sposób i otrzymają "drugie życie". W ramach podziękowań otrzymaliśmy pięknego aniołka oraz zaproszenie na Jarmark adwentowy, który odbędzie się 08.12.2023 na Zandce
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Dziękujemy !
Agnieszka Gemander
Akcje Wolontariatu
fotoDrodzy Rodzice i Uczniowie, bardzo dziękujemy za włączenie się w organizowane przez Szkolny Klub Wolontariusza akcje.
W najbliższych dniach pojawią się relacje z przeprowadzonych przez nas akcji. Pragniemy wszystkich zachęcić do kolejnej corocznej akcji "I Ty możesz zostać św. Mikołajem". Chcielibyśmy jak zwykle przygotować paczki dla osób przebywających w szpitalu, dlatego zamierzamy przygotować loterię fantową wraz z kiermaszem ciast, która odbędzie się 13 grudnia.
Jednak już teraz zachęcamy do przynoszenia przedmiotów, które mogłyby zostać fantami. Mogą to być m. in. pluszaki, używane gry, książeczki, .... Fanty można przynosić od poniedziałku. Bardzo prosimy, by do każdej paczki przyczepić kartkę z imieniem, nazwiskiem oraz klasą.
Jeśli ktoś będzie miał ochotę upiec ciasto, to bardzo prosimy je przynieść 13 grudnia rano. Liczymy na Waszą pomoc.
Prosimy o wsparcie !
Agnieszka Gemander
Andrzejkowe Tradycje
Dnia 29 listopada, w wigilię imienin Andrzeja, klasa 2 A zorganizowała magiczny dzień wróżb. Święty Andrzej opiekuje się małżeństwami, rybakami, rycerzami i podróżującymi. Wspomaga również w sprawach miłosnych. Każdy uczeń klasy 2 A chciał z przymrużeniem oka poznać chociaż imię swojego przyszłego męża lub żony. Wystarczyło tylko wbić szpilkę w papierowe serce z imionami lub zdjąć but i odpowiednio nim maszerować do progu klasy. Każdy jest ciekawy, co spotka go w przyszłości. Oczywiście tu również z pomocą przychodzi magia z przymrużeniem oka. Podczas dnia wróżb nie mogło zabraknąć lania wosku i odgadywania, co oznacza rzucany na tablicę cień. Andrzejki to również czas na ostatnią zabawę taneczną przed rozpoczynającym się Adwentem. Uczniowie 2a radośnie wykorzystali okazję i pląsali przy swoich ulubionych przebojach.
Także klasa III B postanowiła poznać swoją przyszłość. Z odrobiną nieśmiałości i lekkim niedowierzaniem dzieci zakręciły kołem fortuny, by poznać wymarzony zawód czy imię bliskiej osoby. Kolejno układając buty w szeregu z zaciekawieniem spoglądali w kieunku drzwi, by dowiedzieć się czyj but minie próg klasy, co zwiastuje najszybsze zamążpójście czy ożenek. Śmiechu byłu sporo, a zabawa przednia.
29 listopada w godzinach od 16.30 do 19.00 odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa dla klas 4-8.
Zabawę uświetniły przeboje, które wcześniej uczniowie sami wybierali i wpisywali na play-listę. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Piękne wróżki przepowiadały przyszłość. Było lanie woskiem, losy, wróżby z balonami oraz z sercami. W sklepiku można było zakupić drobne przekąski i napoje. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru. Dziękujemy przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego za pomoc w organizacji zabawy andrzejkowej.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Polecamy !
B. Durczyńska, Opiekunowie Samorządu Ucznowskiego
mobidziennik
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 33 użytkowników
Program dla szkółErasmusKubusiowi Przyjaciele NaturyNakarm Głodne DzieckoLaboratoria PrzyszłościProgram dla szkółErasmusKubusiowi Przyjaciele NaturyNakarm Głodne DzieckoLaboratoria Przyszłości
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.
powered by scms © 2008 - 2024 design by sid