Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
23.02.2024
Damian, Roman, Romana, Florentyn, Łazarz, Roma, Będzimir
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2024-02-23
aktualnosci
Laboratoria Przyszłości
laboratoria przyszłości Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny
Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. laboratoria przyszłości
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
Zapisy Dzieci Do Klas Pierwszych
zapisy
Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 1 w Zabrzu ul. Sportowa 5
ogłasza zapisy uczniów do klasy pierwszej na rok szkolny 2024 / 2025
Zapisy odbywać się będą w sekretariacie szkoły w dniach 05.02.2024 r. - 05.03.2024 r.
w godz. 07.30 do 15.30
Na podstawie art. 40 ust. 1 pkt 1 ustawy "Prawo Oświatowe" zapraszamy rodziców dzieci urodzonych w 2017 r. i zamieszkałych w obwodzie szkoły do dokonania zapisu na rok szkolny 2024 / 2025 do klasy pierwszej.
Z A P R A S Z A M Y !
zgłoszenie dziecka do klasy I ( rozmiar : 50.50 kB )
Dyrekcja
razem: 130 wiadomości
Kolejny Sukces Mileny !
Nasza uczennica z klasy 6 B Milena Klimkowska brała udział w I Pucharze Polski w Ratownictwie Wodnym, który odbył się w dniach 25-26 listopada na Aguariusie. Do wszystkich konkurencji stanęło łącznie 177 zawodników.
Milena zakończyła eliminacje w konkurencji 50 m ratowania manekina, poprawiając swój dotychczasowy czas o 8 sekund, plasując się tym samym na 2 miejscu w kategorii Młodzik (rocznik 2010- 2011). Z tym czasem dostała się do finału. Ponownie poprawiła swój wynik i zajęła 3 miejsce na podium zdobywając brązowy medal, jako najmłodszy zawodnik reprezentujący oddział WOPR Zabrze.
fotofotofoto
Gratulujemy !
A. Kamińska
Matematyka Na Dworcu Kolejowym
25 listopada obchodzony jest Dzień Kolejarza. Wszyscy doskonale wiemy, że jest to bardzo odpowiedzialny zawód,a kolej zmieniła świat, dając możliwość dalekich podróży.
Nawiązując do tego wyjątkowego dnia klasa 1 B ochoczo wzięła się do realizacji listopadowego zadania projektowego w ramach Projektu "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki".
Moduł "Matematyka na dworcu kolejowym" sprawił dzieciom wiele radości.
Z zaciekawieniem oglądały film wprowadzający do kolejnego modułu projektu, analizowały zasady zachowania się na dworcu kolejowym, przyglądały się hali dworcowej, peronom, torom, biletomatom, staremu kolejowemu zegarowi, kasom czy schodom prowadzącym z hali na peron, zapoznawały się z tablicami odjazdów i przyjazdów oraz ich papierowym odpowiednikiem - plakatem informacyjnym. Wszędzie odnajdowały elementy matematyki - godziny, ceny, czas trwania podróży, numeracja peronu czy torów, numery kas biletowych, numery pociągów na tablicach informacyjnych. Na dworcu jest ogromna ilość matematycznych symboli.
Zdjęcia naszego zabrzańskiego dworca pozwoliły przenieść się pierwszakom wprost z klasy lekcyjnej w kolejowy świat dalekich podróży.
W trakcie zajęć dzieci odpowiadały na zadaia nawiazujące do kolejowej matematyki dorysowując brakujace okna w wagonach, pracowały z kalendarzem zaznaczając dni odjazdu i przyjazdu pociągu, analizowały dane na biletach kolejowych wskazując datę podróży, numer wagonu i miejsca, godziny odjazdu i przyjazdu pociągu. Ważnym elementem zajęć było zapoznanie się z piecioma kolejnymi liczbami rzymskimi będącymi numerami peronów. Najważniejszym zadaniem było zpalanowanie podróży pociągiem do wybranego miasta. Pierwszaki zaplanowały klasowy wyjazd do Krakowa, ustaliły czas wyjazdu, długość podróży, cenę biletu indywidualnego i grupowego.
Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się zrealizować nasze plany i kto wie, może udamy się koleją na klasową wycieczkę. To wcale nie takie trudne !
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Uczymy się przez zabawę !
J. Krokos
Świąteczny Konkurs Dla Klas 4 - 8
fotoKlasy młodsze mają swój mikołajkowy konkurs na portret Mikołaja, więc i starsi uczniowie mają coś dla siebie.
Zapraszamy do udziału w konkursie z języka angielskiego ! Konkurs polega na napisaniu Opowieści Świątecznej w języku angielskim.
Konkurs przeznaczony dla klas 4-8. Szczegóły na plakacie.
Zapraszamy do udziału !
Polecamy !
Marzena Marek
Konkurs Mikołajkowy Dla Klas I - III
fotoSamorząd Uczniowski jak co roku z okazji zbliżającego się Mikołaja ogłasza konkurs.
W zeszłym roku były to domki Mikołaja,a tym razem czekamy na Mikołajowe portety. Szczegóły na plakacie !
Zachęcamy !
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Natalka Znowu Zachwyca !
fotoPamiętacie ostatnie sukcesy Natalii z klasy 2 C ?
Nasza mała mistrzyni nie próżnuje i tym razem zajęła 1 miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Gibki Bajtel w Akrobatyce i Skochach na ścieżce, które odbyły się 25 listopada 2023 r. w Piekarach Śląskich !
Serdecznie jej gratulujemy! Jesteśmy dumni i życzymy kolejnych sukcesów !
Gratulujemy !
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Dzień Europejski
Piątek 24 listopada był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Sale lekcyjne klas 4 - 8 zamieniły się w 15 europejskich państw, wśród których znalazły się: Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Austria, Słowacja, Czechy, Malta, Grecja, Szwecja, Chorwacja, Niderlandy, Irlandia, Belgia, Francja oraz Węgry.
Każda z klas wylosowała jedno z państw oraz miała za zadanie przygotować prezentację przybliżającą: historię, język, zwyczaje, kuchnię oraz ciekawostki o danym kraju.
Wykonanie zadań przez uczniów, wkład pracy włożony w przygotowania oraz pomysłowość przedstawienia wybranych państw przerosły najśmielsze oczekiwania.
Uczniowie klas 1-3, którzy na kilka godzin zamienieli się w jury i mieli za zadania wybrać najciekawszą prezentację, byli pod ogromnym wrażeniem i mieli nie lada "orzech do zgryzienia", by wybrać ich zdaniem najciekawiej przedstawiony kraj.
Wielu z nich zachwyciło się greckimi wyspami, oczarowało chorwacką plażą i spotkaniem z Luką, zadziwiło maltańskim morzem z łódeczkami, wzięło udział w portugalskiej zabawie z kubkami, zatańczyło ze szwedzką ABBĄ, zaskoczyło holenderskim malarzem bez ucha, skosztowało miśków Haribo, odpoczęło w węgierskim Hajduszoboszlo, oszołomiło austriackim walcem wiedeńskim, zaabsorbowało się pracą z czeskimi sąsiadami, przepłynęło tratwą ze słowackim flisakiem, zafrapowało brodą irlandzkiego św Patryka, podziwiało długie francuskie bagietki i kolorowe makaroniki, zafascynowało trzeba belgijskimi językami urzędowymi oraz nauczyło się hiszpańskiego przywitania "hola".
Radości i zachwytów było wiele, dzieci miały okazję skosztować tradycyjnych potraw, zachwycić się strojami, zapoznać z wiadomościami o ciekawych miejscach, które w danym kraju koniecznie trzeba odwiedzić.
Podekscytowane wracały do klas, by przeprowadzić głosowanie. Dla nas wszyscy są wygranymi! Dziękujemy za świetną naukę przez zabawę! Niestety konkursy rządzą się swoimi prawami, dlatego też z niecierpliwością czekamy na wyniki! Trzymamy kciuki za wszystkich !
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofoto
Powodzenia !
J. Krokos
ETwinning W SP1
fotoW październiku grupa trzynastu uczniów i uczennic klas 6 B, 7 C, 7 B i 7D przystąpiła wraz z nauczycielami j. angielskiego do projektu eTwinning pt. "My Ideal School".
W projekcie biorą udział także uczniowie ze Słowacji i Włoch.
Głównym celem projektu jest międzynarodowa integracja, rozwijanie kompetencji językowych oraz kształtowanie umiejętności korzystania z różnych narzędzi IT.
Projekt potrwa do czerwca i czeka nas szereg zadań związanych z zaprezentowaniem siebie, naszej szkoły, a także porównanie systemów edukacji obowiązujących we Włoszech, Słowacji i Polsce.
Pierwsze zadanie pt. Getting to know już za nami! Uczniowie musieli przygotować swoje avatary oraz napisać kilka zdań o sobie po angielsku.
Świetnie sobie poradzili i oby tak dalej!
Udział w projekcie eTwinning jest wynikiem znajomości nawiązanych podczas sierpniowego wyjazdu nauczycieli na szkolenie na Malcie w ramach programu Erasmus+
Powodzenia !
Marzena Marek
Konkurs "Bombka Matematyczna"
fotoZ okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wszystkich chętnych uczniów klas 4 - 8 zapraszamy do konkursu "Bombka matematyczna".
Wszystkie szczegóły konkursu umieszczone są na plakacie konkursowym. Koniecznie włączcie się konkursu i zaskoczcie wszystkich Waszymi niesamowitymi bombkami.
Matematyka przestrzenna daje tysiące możliwośći, a Wasza kreatywność nie zna granic !
Zapraszamy !
A. Kamińska
Deutschland, Czyli Wędrówka Po Landach
Dnia 22 listopada uczniowie klasy 7 B - Hania, Julia oraz Nina wraz z nauczycielem języka niemieckiego wybrali się na kolejną edycję konkursu "Deutschland, czyli wędrówka po landach". Konkurs odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gliwicach.
Najpierw uczniowie wzięli udział w warsztatach o mieście Stuttgart, które były przeplatane różnymi formami gier i zabaw, a następnie przystąpili do quizu.
Oprócz poznania ciekawostek o mieście Stuttgart, wszyscy mogli skosztować niektórych specjałów ich kuchni, a każdy wyszedł z drobnym upominkiem.
Dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.
Do zobaczenia za rok !
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Polecamy !
Anna Gemander
Góra Grosza
fotoOd jutra, tj. 23 listopada do 26 stycznia w naszej szkole będzie zorganizowana zbiórka pieniędzy na rzecz XXIV edycji Góry Grosza
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego będą chodzili codziennie po klasach w celu zbiórki monet (od 1 gr do 5 zł).
Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.

Głównym obszarem wsparcia jest:
a) pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej,
b) pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej,
c) usamodzielnianie młodzieży z pieczy zastępczej,
d) programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych,
e) programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia,
f) lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.

Dzięki Waszej pomocy organizacja Towarzystwo Nasz Dom zorganizowała:
• Programy stypendialne dla ponad 100 dzieci, dzięki nim wyrównujemy szanse edukacyjne i rozwijamy pasje.
• Akcję Ubrania od serca, która obdarowała ponad 1500 dzieci voucherami do sklepu odzieżowego, dla wielu z nich to był pierwszy raz kiedy mogły samodzielnie zdecydować o zakupie ubrań.
• Wsparcie psychologiczne, warsztaty, konsultacje i terapie dla dzieci i opiekunów w Warszawie, Słupsku i Wrocławiu. Pomogły ponad 1000 dzieci.
• Całodobową, specjalistyczną opiekę dla ponad 100 dzieci w Domach dla Dzieci w Mrągowie, Przemyślu, Wrocławiu i Krakowie.

Drodzy Uczniowe ...
Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.
Dziękujemy !
Anna Gemander, Marzena Marek
mobidziennik
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 23 użytkowników
SieciakiDziecko W SieciNakarm Głodne DzieckoSzkoła Bez PrzemocyPoznaj PolskęSieciakiDziecko W SieciNakarm Głodne DzieckoSzkoła Bez PrzemocyPoznaj Polskę
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.
powered by scms © 2008 - 2024 design by sid