Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
24.05.2024
Joanna, Zdenek, Zuzanna, Estera, Zula, Wincenty, Cieszysława
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2024-05-24
aktualnosci
Laboratoria Przyszłości
laboratoria przyszłości Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny
Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. laboratoria przyszłości
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
razem: 200 wiadomości
4 Stycznia Światowy Dzień Braillea
Jednym z ważniejszych zadań szkoły jest uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych, odnoszenie się z szacunkiem do osób niepełnosprawnych, kierowanie się chęcią pomocy im oraz zwykłą ludzką troską. Od najmłodszych klas I-III nasi uczniowie biorą udział w licznych akcjach charytatywnych na rzecz innych. Uczą się szacunku, zrozumienia i pomocy osobom z deficytami. Rozumieją potrzebę wsparcia osób głuchych i niedosłyszących, niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo oraz niewidomych i niedowidzących.
W związku z przypadajacym 4 stycznia Światowym Dniem Braille'a klasa 1 B postanowiła poznać postać i historię twórcy alfabetu dla niewidomych, oswoić się z zasadami kontaktu z osobami niedowidzącymi lub niewidomymi oraz samodzielnie spróbować "zapisać" wyrazy w tym wyjątkowym alfabecie.
Dzień 4 stycznia, w którym przypada przypada Światowy Dzień Braille'a, nie jest przypadkowy. W tym właśnie dniu, jak zobaczyły w specjalnym filmie dzieci, w rodzinie rymarza, w maleńkim, francuskim miasteczku w roku 1809 urodził się Louis Braille. Wypadek, którego doświadczył Louis sprawił, że został on wynalazcą pisma dotykowego dla niewidomych. W wieku około 5 lat chłopiec stracił wzrok na skutek wypadku w warsztacie rymarskim swojego ojca, jakiego doznał w wieku 3 lat.
Uczniowie z ogromną uwagą obejrzeli film o wyjątkowym człowieku jakim był Louis Braille, jego walce w zdobywaniu wykształcenia, samodzielności i chęci pomocy innym niewidomym. Dzieci miały także możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego uczącego zachowania się w kontakcie z niewidomym oraz pomocy takiej osobie w sytuacji dla niej trudnej.
Najciekawszą rzeczą było poznanie zasad "sześciopunktu" zwanego znakiem tworzącym oraz "zapisanie" wybranych liter alfabetu, a nawet całych słów. Dzieci zapoznały się z polskimi znakami alfabetu dla niewidomych, próbowały odczytać zaszyfrowane słowa oraz samodzielnie zapisać swoje imię i nazwisko za pomocą kropek. Ogromnym przeżyciem było dla uczniów "wcielenie" się w osobę niewidomą oraz próba delikatnego dotyku kart wydrukowanych w alfabecie Braille'a. Odczucie wzmocniło przymknięcie powiek i próba wyczucia wypustek liter na karcie. Zajęcia były wyjątkowe, a dzieci na pewno lepiej rozumieją osoby z deficytem wzroku.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Rozumiemy !
J. Krokos
Świąteczne Anioły
fotofotoPrzed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach rękodzieła. Wykonywali piękne prace techniką decoupage, którymi obdarowali bliskie osoby.
Dzieciaki z zaangażowaniem pracowały, a efekt finalny był niesamowity - 70 świątecznych aniołów.
Podziwiamy !
E. Działo
Szkolne Jasełka
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, kiedy stajemy się dla siebie bardziej życzliwi i otwarci, zapominając o wszelkich sporach czy waśniach. Wyjątkowy charakter świąt podkreśliły wystawione przez uczniów klas starszych szkolne jasełka.
Dzięki specjalnie przygotowanym strojom oraz scenografii, aktorzy przenieśli nas od czasów współczesnych do czasów narodzenia Jezusa za panowania króla Heroda. Mieliśmy okazję przyjrzeć się różnym osobom, poznać ich potrzeby, dotknąć tęsknot, pragnień i przeżyć przemianę. Zgromadzona publiczność doświadczyła przekonania, że wszystko da się zdmienić, zrozumieć , naprawić, jeśli tylko kierujemy się sercem, wiarą i przekonaniem,że wszystko jest możliwe jeśli bardzo się tego chce.
Jasełka w wykonaniu uczniów wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym występem podbili serca publiczności.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Dziękujemy !
J. Krokos
Podsumowanie Konkursów
Z przyjemnością informujemy, że rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla klas I-III pt. "Portret Świętego Mikołaja". Jury oceniało poziom artystyczny i estetykę prezentowanych prac, indywidualne potraktowanie tematu, zgodność pracy z tematem przewodnim oraz samodzielność wykonania pracy przez dziecko. Nie było łatwo, ponieważ wpłynęło mnóstwo ciekawych prac.
A oto nagrodzeni:
Miejsce 1. - Hania Dębkowska kl. 1 B
Miejsce 2. - Franek Schweiger kl. 2 C
Miejsce 3. - Mateusz Kramek kl. 1 C
Wyróżnienia:
Wiktoria Balsam kl. 2 A, Liliana Chołuj kl. 2 A, Katia Rogowska kl. 3 B, Zuzia Bujak kl. 3 B

Po jasełkach szkolnych rozdano także nagrody i wyróżnienia w szkolnym konkursie na szopkę bożonarodzeniową.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Gratulujemy !
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Konkurs Z J. Angielskiego
Dnia 19 grudnia odbył się szkolny konkurs literowania po angielsku ABC Spell With Me! dla klas 4-6. Polega on na przeliterowaniu wylosowanego słowa, oczywiście używając alfabetu brytyjskiego. Zabawa wymaga sporych umiejętności językowych i pamięciowych, co można było obserwować podczas rywalizacji, a ta była naprawdę zacięta !

A oto wyniki:
Klasy 4
I m - Pola Hawryliszyn
II m - Tomek Iwicki
III m - Maja Chrapusta

Klasy 5
I m - Roksana Rembalska
II m - Adam Strużyna
III m - Jan Wachnik

Klasy 6
I m - Piotr Skwara
II m - Franek Sygut
III m - Karol Popiołek
Serdecznie gratulujemy !
fotofotofotofoto
Jesteśmy dumni !
E. Chmielniak
Paczki Dla Dzieci
W okresie świątecznym nasi wolontariusze nie próżnują, ale zamieniają się w świątecznych elfów, by sprawić radość innym. 19 grudnia odwiedziliśmy naszych Seniorów z Domu Opieki Społecznej, natomiast 20 grudnia udaliśmy się do Szpitala w Zabrzu.
Udało nam się przekazać ponad 60 paczek dla dzielnych pacjentów przebywających na oddziałach: hematologii i onkologii, chirurgii, endokrynologii, pediatrii, gastroenterologii oraz nefrologii. Prezenty mogliśmy zakupić za pieniążki uzbierane podczas kiermaszu oraz loterii. Uzbieraliśmy łącznie 1858 zł.
Bardzo wszystkim z całego serca dziękujemy, bo to dzięki upieczeniu ciast, przyniesieniu fantów na loterię mogliśmy uzbierać tyle pieniędzy, które wykorzystaliśmy na zakup prezentów.
A oto kilka zdjęć z naszego spotkania z dzielnymi pacjentami. Na wszystkie opublikowane zdjęcia otrzymaliśmy pisemną zgodę rodziców. W tym roku udało nam się odwiedzić osobiście pacjentów z wszystkich oddziałów, jednak nie wykonywaliśmy zdjęć na oddziale onkologicznym.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofoto
Dużo zdrowia życzymy !
Agnieszka Gemander
Odwiedziny U Seniorów
19 grudnia nasi wolontariusze odwiedzili pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Zabrzu.
Korzystając z faktu, że jest to czas kolędowania nasi uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny. Pensjonariusze entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzali uczniów brawami i przyłączali się do śpiewania. Pod koniec wizyty wręczyliśmy własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami oraz farby akrylowe, które nasi seniorzy chętnie wykorzystają podczas organizowanych warsztatach.
Wizyta ta była dla uczniów prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka. Wszyscy uczestnicy, zarówno uczniowie jak i pensjonariusze, byli tak usatysfakcjonowani tą krótką, ale ważną wizytą, że zostaliśmy zaproszeni do kolejnych odwiedzin. A w ramach podziękowań otrzymaliśmy przepiękny prezent, który własnoręcznie został wykonany przez jedną z Pań pensjonariuszek.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Wszystkiego co dobre życzymy !
Agnieszka Gemander
Apel Oraz Podsumowanie Konkursu
Klasy młodsze cyklicznie uczestniczą w apelach porządkowych, podczs których przypominane są zasady bezpieczeństwa na terenie szkoły oraz wokół niej. Uwrażliwia się także dzieci na potrzebę ekologicznego korzystania z wody i prądu elektrycznego oraz uczy odpowiedzialności za innych, pomocy, wsparcia czy też ogłasza się i podsumowuje konkursy.
W dniu dzisiejszym odbył się apel podsumowujący zachowanie klas I-III w miesiącu listopadzie, a także nagrodzono uczniów wyróżnionych za udział w konkursie "W zdrowym ciele zdrowy duch".
Na koniec prowadząca złożyła wszystkim uczniom życzenia świąteczne: zdrowych, radosnych, a co najważniejsze bezpiecznych świąt.
fotofotofoto
Gratulujemy wyróżnionym !
J. Krokos
Sukces Naszych Siódmoklasistów !
Wczoraj grupa uczniów z klasy 7 B i 7 C wzięła udział w finale Trathlionu Profilaktycznego, który jest podsumowaniem działań i warsztatów profilaktycznych prowadzonych w naszej szkole od września przez Fundacja "Twój Everest".
Nasi reprezentanci wzięli udział w szeregu konkurencji i zajęli drugie miejsce !
Naszym uczniom gratulujemy miejsca na podium, a Fundacji "Twój Everest" dziękujemy za ciekawie zorganizowane warsztaty i dobrą zabawę !
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Jesteśmy dumni !
D. Furtak
Świetlicowy Kiermasz Świąteczny
Czas przed Świętami Bożego Narodzenia obfituje w wiele akcji, konkursów i kiermaszy.
Także nasi uczniowie korzystający z opieki świetlicy szkolnej mieli okazję przygotować różnorakie ozdoby świąteczne, które można było zakupić na zorganizowanym przez świetlicę w dniach 18 i 19 grudnia - kiermaszu ozdób świątecznych.
Wśród zaprezentowanych ozdób można było zachwycić się: misternymi stroikami, świątecznymi zawieszkami, kartkami bożonarodzeniowymi, choinkami, świecznikami itp.
Jednocześnie odbył się konkurs na wykonaną ozdobę oraz zostali wybrani zwycięzcy:
I miejsce Katia Rogowska 3 B
II miejsce Hania Dębkowska 1 B
III miejsce Nikola Parulska 1 A
Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, wykonanie prac, wzięcie udziału w kiermaszu oraz gratulujemy zwycięzcom.
fotofotofotofoto
Dziękujemy !
K. Polok
mobidziennik
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 37 użytkowników
ErasmusNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0Kubusiowi Przyjaciele NaturySzkoła Bez PrzemocyLaboratoria PrzyszłościErasmusNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0Kubusiowi Przyjaciele NaturySzkoła Bez PrzemocyLaboratoria Przyszłości
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.
powered by scms © 2008 - 2024 design by sid