Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności.
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
Od poniedziałku (13.02) do piątku (03.03) Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę materiałów potrzebnych do stworzenia świec okopowych dla walczącej Ukrainy. Świece wykonują uczniowie klas wojskowych ZSEU w Zabrzu. Do pudełka przy wejściu do szkoły można przynosić puszki (umyte i pozbawione naklejek) np. po konserwach (kukurydza, groszek, ananas itp.), mających minimum 10 cm wysokości oraz parafinę (świece). Prosimy, aby do materiałów była dołączona karteczka z imieniem, nazwiskiem i klasą, aby mogły zostać wpisane punkty dodatnie, które zostaną uzupełnione po zakończeniu akcji. Liczymy na Państwa pomoc !
Polecamy !
Anna Gemander, Marzena Marek
Sieciaki - Ogólnopolska Lekcja Online
Zgodnie z harmonogramem akcji organizowanych w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu klasa 3 B wzięła udział w ogólnopolskiej lekcji online dotyczącej zagadnienia Sieciaków. Lekcja ta odbywająca się w czasie rzeczywistym dnia 09.02.2023 zgromadziła uczniów z całej Polski z ponad 700 klas I-III. Nawiązywała ona do fabuły książek z serii "Sieciaki" i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Spotkanie online prowadzone było przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznały drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedziały się też kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać. Brały udział w zabawach online z rówieśnikami z małych i dużych miejscowości naszego kraju. Klasa 3 B biorąca udział w tej niesamowitej lekcji, będzie miała możliwość poszerzyć wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci, biorąc udział w dwóch kolejnych spotkaniach z Sieciakami: Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa ! Sieciaki – internet bez przesady !
Polecamy !
J. Krokos
Dzień Pizzy
Dnia 09 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. W tym dniu w wielu klasach nauczyciele wraz z rodzicami przygotowują dla uczniów nie lada niespodziankę kupując pyszne pizze. Historia pizzy, jaką znamy dzisiaj, pochodzi z włoskiego Neapolu, chociaż jako pierwsi podobny do niej placek wypiekali już starożytni Grecy. Początkowo podawany był wyłącznie polany oliwą i posypany przyprawami, co odróżnia ten specjał od pizzy jedzonej obecnie - obowiązkowo z serem i sosem. Aby tradycji stało się zadość, w naszej szkole także zapchniało pizzą. Wychowawczyni klasy 4 A p. Małgorzata Zelek wraz z rodzicami zorganizowali chłopcom niespodziankę zamawiając pizzę do szkoły! Jak widać chłopcy zadowoleni i najedzeni jak na sportowców przystało. A nam aż ślinka poleciała na tak cudownie wyglądający kawałek. Na parterze także pysznie zapachniało, bo kiedy tylko wybiła godzina dziesiąta Mama Martynki z klasy 3 B weszła do klasy z trzema ogromnymi pudłami, w których znajdowały się smaczne, cieplutkie pizze. Dzieci ze smakiem spałaszowały olbrzymie kawałki tego wyjatkowego specjału. Oj było niesamowicie - smakowicie.
J. Krokos
Góra Grosza - XXIII Edycja
Od 01 lutego do 28 lutego w naszej szkole będzie zorganizowana zbiórka pieniędzy na rzecz XXIII edycji Góry Grosza. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego będą chodzili codziennie po klasach w celu zbiórki monet. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.
Głównym obszarem wsparcia jest:
a) pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej
b) pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej
c) usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej
d) programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych
e) programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia
f) lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.
Dzięki Waszej pomocy organizacja Towarzystwo Nasz Dom zorganizowała:
• Programy stypendialne dla ponad 100 dzieci, dzięki nim wyrównujemy szanse edukacyjne i rozwijamy pasje.
• Akcję Ubrania od serca, która obdarowała ponad 1500 dzieci voucherami do sklepu odzieżowego, dla wielu z nich to był pierwszy raz kiedy mogły samodzielnie zdecydować o zakupie ubrań.
• Wsparcie psychologiczne, warsztaty, konsultacje i terapie dla dzieci i opiekunów w Warszawie, Słupsku i Wrocławiu. Pomogły ponad 1000 dzieci.
• Całodobową, specjalistyczną opiekę dla ponad 100 dzieci w Domach dla Dzieci w Mrągowie, Przemyślu, Wrocławiu i Krakowie.
Drodzy Uczniowe ... Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.
Polecamy !
Anna Gemander, Marzena Marek
Konkurs Dla Klas I - VIII
Z okazji Dnia Pisma Ręcznego (23 stycznia) i Dnia Pisania Piórem (12 lutego) biblioteka szkolna ogłasza konkurs polegający na ręcznym napisaniu ciekawego, oryginalnego cytatu z przeczytanych książek - takiego, który może zachęcić do lektury.
1. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych:
- uczniowie klas I-III
- uczniowie klas IV-VIII
2. Każdy z uczestników może złożyć dowolną liczbę prac w formacie A4, wykonaną piórem, długopisem, cienkopisem, flamastrem.
3. Praca powinna zawierać minimum jedno zdanie, maksymalna wielkość tekstu nie powinna przekraczać jednej strony formatu A4.
4. Integralną częścią pracy powinno być nazwisko autora i tytuł dzieła, z którego pochodzi cytat.
5. Podpisane na odwrocie prace (nazwisko autora i klasa) należy dostarczyć do szkolnej biblioteki do 10 lutego 2023r.
6. Oceny prac dokona jury złożone z nauczycieli naszej szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem estetyki zapisu i samodzielności wykonania.
7. Autorzy najciekawszych prac otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.
8. Zgłoszenie pracy do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na jej publikację wraz z nazwiskiem, imieniem oraz wizerunkiem autora na stronie internetowej szkoły.
Organizatorami konkursu są Panie: Bożena Stokwisz oraz Agnieszka Gemander
Zapraszamy !
Agnieszka Gemander
Uwaga ! Ciekawostka !
Dzisiaj mamy przyjemność zachęcić Was do lektury artykułu "Jak de Gaulle córkę Matlochów zauroczył", który ukazał się w Głosie Zabrza. Jesteśmy niezwykle dumni, gdyż artykuł ten powstał dzięki naszemu katechecie Panu Sebastianowi Drapaczowi. Pan Sebastian przyczynił się do odkrycia nieznanych faktów z historii dzielnicy Kończyce. W wolnej chwili polecamy poczytanie o tych ciekawych historycznie faktach, które miały miejsce w naszym mieście.
Polecamy !
(Dzięki Uprzejmości Gazety "Głos Zabrza"), Anna Gemander, Marzena Marek
Projekt Edukacyjny Klasy 3 B - "Jakie Bryły Kryją Się W Stadionie ?"
Dnia 31.01.2023 uczniowie klasy 3 B biorący udział w dwóch przedsięwzięciach edukacyjnych : autorskiej innowacji matematycznej oraz w matematycznym projekcie Uniwersytetu Dzieci w klasie, zjednoczyli swoje wysiłki intelektualne i podjęli się realizacji trudnego scenariusza pt. "Jakie bryły kryją się w stadionie ?". Z uwagą zapoznali się z filmem przedstawiającym Stadion Olimpijski we Wrocławiu, który w ciągu 90 lat swego istnienia, gościł w swoich murach, na murawie i bieżni kilkadziesiąt tysięcy kibiców i setki tysięcy sportowców. Pojawiło się zatem pytanie: "Skąd wiemy, ilu uczestników zmieści się na stadionie ? Kto jest odpowiedzialny za przygotowanie go pod wydarzenie sportowe ?" Jako, że uczniowie z kl. 3 B nie raz już udowodnili, że nauka im nie straszna podjęli wyzwanie i przeanalizowali architekturę Stadionu Olimpijskiego, poszukiwali brył zawartych w jego budowli, poznali zasadę obliczania pola powierzchni. Zapoznali się z siatkami i modelami wybranych figur przestrzennych oraz skonstruowali kładkę dla kibiców maratonu. Dzięki zajęciom każdy z uczniów nauczył się dostrzegać figury przestrzenne w otaczających go obiektach oraz w architekturze, wymieniać podstawowe figury przestrzenne: sześcian, prostopadłościan,walec czy graniastosłup trójkątny, obliczać wielkość powierzchni prostokątnej według podanych miar, wykorzystywać siatkę geometryczną do składania z papieru modelu mostka dla pieszych oraz trenował wyobraźnię przestrzenną. Z ogromną satysfakcją musimy przyznać, że choć scenariusz zaliczał się do trudniejszych, dzieci dały radę !
Gratulujemy !
J. Krokos
Rozstrzygnięcie Kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł"
Nasza szkoła jak co roku wzięła udział w kampanii profilaktycznej "Zachowaj Trzeźwy Umysł". "Kampania została przygotowana specjalnie z myślą o wsparciu dzieci i młodzieży w budowaniu kompetencji i umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami. Stąd hasło kampanii – "Nie czas na nudę !" – która ma wspierać młode pokolenie w ponownym odnajdywaniu się w realnym świecie i w powrocie do równowagi. Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem kampanii - "Nie czas na nudę ", gdzie zdobyliśmy dwa wyróżnienia przyznane Nikoli Nowak z klasy 8 E i Darii Wojcieszuk z klasy 8 D. Serdecznie gratulujemy.
Jesteśmy dumni !
A. Kowalczyk
Szkolny Koncert Kolęd I Pastorałek
W piątek, 13.01.2023 r. w naszej Szkole odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek. Uczniowie zaprezentowali się w dwóch kategoriach wiekowych (klasy I-IV oraz V-VIII) w występach solowych oraz w duetach. Poniżej podajemy wyniki:
Kategoria klasy I-IV: Solo:
miejsce: 1. Zofia G., kl. 3 B
miejsce: 2. Zuzanna G., kl. 1 A
Duety:
miejsce: 1. Antonina T. i Maja W., kl. 3 C
miejsce: 2. Nadia P. i Emilia W., kl. 3 C
Kategoria klasy V-VIII Solo:
miejsce: 1. Nadia K., kl. 6 C
ex aequo
miejsce: 1. Natalia B., kl. 7 B
Duety:
miejsce: 1. Natalia L. i Otylia S. kl. 5 C
miejsce: 2. Olivia F. i Martyna S., kl. 5 C
Wszystkim Uczestnikom serdecznie gratulujemy !
Ks. M. Cieśliński
Podsumowanie WOŚP W SP 1
W piątek czyli 13 stycznia zakończyła się w naszej szkole zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego codziennie przechodzili po klasach w celu zbiórki na zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy. Składamy serdeczne podziękowania Wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania kwoty w wysokości 1041,57zł ! Dziękujemy za okazane serce i hojność !
Informacja Dla Rodziców Dzieci Przybywających Z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
MEiN przygotowało dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy informację z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Jest ona opracowana zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Materiał ten zawiera informację o wymaganych dokumentach potrzebnych, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje je z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, należy skontaktować się z urzędem gminy. Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach, a brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych w szkole oraz mogą zostać objęci opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Nigdy nie wsiadaj samemu do samochodu osoby, której nie znasz.
Zawsze miej przy sobie zapisany numer telefonu, do Twojego rodzica lub opiekuna.
Nie udzielaj informacji o sobie ani o swoich bliskich obcym ludziom.
Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się po pomoc do nauczyciela oraz policjanta.
Czujesz się zagrożony – zadzwoń pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne).
polski
english
український
Komunikat dla rodziców / opiekunów:
Przypominaj dziecku, żeby nie wsiadało do samochodu osób przypadkowo napotkanych.
Dopilnuj aby Twoje dziecko miało przy sobie zawsze zapisany Twój numer telefonu.
Poinformuj swoje dziecko aby nie udzielało prywatnych informacji osobom obcym.
Twoje dziecko zawsze może zwrócić się o pomoc do nauczyciela lub policjanta.
Przypomnij, że w sytuacji zagrożenia dziecko może zadzwonić pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne)
polski
english
український
Policja
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999 Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 63 użytkowników
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.