Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
19.04.2024
Alf, Leonia, Tytus, Adolf, Tymon, Adolfina, Czesław, Leon
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2024-04-19
aktualnosci
Laboratoria Przyszłości
laboratoria przyszłości Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny
Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. laboratoria przyszłości
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
Zapisy Dzieci Do Klas Pierwszych
zapisy
Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 1 w Zabrzu ul. Sportowa 5
ogłasza zapisy uczniów do klasy pierwszej na rok szkolny 2024 / 2025
Zapisy odbywać się będą w sekretariacie szkoły w dniach 05.02.2024 r. - 05.03.2024 r.
w godz. 07.30 do 15.30
Na podstawie art. 40 ust. 1 pkt 1 ustawy "Prawo Oświatowe" zapraszamy rodziców dzieci urodzonych w 2017 r. i zamieszkałych w obwodzie szkoły do dokonania zapisu na rok szkolny 2024 / 2025 do klasy pierwszej.
Z A P R A S Z A M Y !
zgłoszenie dziecka do klasy I ( rozmiar : 50.50 kB )
Dyrekcja
razem: 168 wiadomości
Rekolekcje Wielkopostne
Zgodnie z § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm., uczniowie naszej szkoły, w dniach 18., 19. i 20. marca 2024 r. wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych dla dzieci, w parafii św. Krzyża w Zabrzu.
W tym roku zaproszonym przez księdza proboszcza "trenerem personalnym" tegorocznych, wielkopostnych rekolekcji był ksiądz Tomasz Brol wikariusz parafii św. Franciszka w Zabrzu. Motywem przewodnim spotkań były biblijne postacie: obdarzonego nadludzką siłą - Samsona oraz króla Salomona - władcę słynącego z niezwykłej mądrości.
W pierwszym dniu rekolekcji ksiądz Tomasz przybliżył postać bilijnego siłacza Samsona, który walczył z Filistynami. Opowiedział historię tej postaci, zwrócił uwagę na kierowanie się w codziennym życiu siłą fizyczną. Uczestnicy mieli okazję także sprawdzić swoją siłę, próbując zmierzyć się z przygotowanymi sztangami.
W drugim zaś dniu, dzieci poznały wyjątkowego króla - Salomona, który zadziwiał wszystkich swoją mądrością. Król ten miał ogromną szansę otrzymać od Boga wszystko o co tylko poprosi, a jedyne czego pragnął to serce rozumne, aby mógł właściwie sądzić lud oraz rozróżniać między dobrem i złem.
Dzięki projekcji fragmentów filmów o omawianych postaciach, dzieci miały okazję przenieść się w czasy i realia, w których obaj żyli i lepiej ich zrozumieć.
Nauki rekolekcyjne ks Tomasza przeplatane były dialogiem z dziećmi czy wspólnym śpiewaniem piosenek religijnych.
Podsumowaniem rekolekcji była wspólna msza dla uczniów wszystkich klas.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Katecheci
Międzynarodowy Dzień Poezji
Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji w naszej szkole organizowany jest Konkurs poetycki. Zadaniem konkursowym jest napisanie wiersza. Tematyka i forma wiersza dowolna.
Na Wasze prace czekamy do przyszłego poniedziałku, czyli do 25 marca.
Wiersze prosimy przynosić do biblioteki szkolnej. Proszę pamiętać o estetyce pracy (czytelne pismo, czysta kartka). Wiersze mogą również na komputerze. Na zwycięzców czekają nagrody! Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.
Prace zostaną nagrodzone w kategoriach:
klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7-8
Organizatorami konkursu są Panie: Bożena Stokwisz oraz Agnieszka Gemander.
Zachęcamy !
Agnieszka Gemander
Wielkanocna Akcja
Szkolny Klub Wolontariusza zachęca do udziału w akcji "Słodki upominek na zajączka" Zróbmy słodki prezent małym pacjentom przebywającym w szpitalu.
Zbieramy czekolady 100 g, dowolny smak. Jednak prosimy, by nie były to czekolady z orzechami (ze względu na częste alergie na te składniki). Mogą być również czekoladowe zajączki :)
Zbiórka czekolad i zajączków trwa od 19 marca do 25 marca.
Bardzo prosimy, by do każdej czekoladki dołączyć karteczkę z imieniem, nazwiskiem oraz klasą, by po zakończonej akcji wpisać punkty (prosimy, by nie przyklejać taśmą karteczek z danymi, bo później będziemy musieli to odrywać, a nie chcielibyśmy uszkodzić opakowania; można włożyć do woreczka). Jeśli ktoś chciałby przekazać naklejki wielkanocne lub inne ozdoby, którymi moglibyśmy ozdobić opakowanie na czekolady, bylibyśmy wdzięczni.
Liczymy na włączenie się w akcję :)
Liczymy na Was !
Agnieszka Gemander
Podsumowanie Działań W Ramach DBI
Bezpieczeństwo dzieci od zawsze jest priorytetem naszej szkoły. Działamy w tej kwestii na wielu płaszczyznach, a od kilku lat szczególnie uwrażliwiamy nasze dzieciaki i młodzież na bezpieczeństwo w przestrzeni internetowej.
Mnożące się zagrożenia w sieci, coraz bardziej wyrafinowane i niebezpieczne działania, skłaniają nas do większej uważności i przestrzegania przed konsekwencjami złych wyborów czy niewłaściwych zachowań.
Jak co roku w ramach DBI odbyły się w naszej szkole prelekcje, pogadanki, konkursy czy lekcje multimedialne dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Już od najmłodszych klas uczymy dzieci mądrego korzystania z przeglądarek internetowych, wybierania właściwych dla ich wieku i predyspozycji treści oraz ochrony swoich danych przed niepowołanymi osobami.
W klasach młodszych odbył się konkurs plastyczny "Bezpieczeństwo w sieci", który promował właściwe korzystanie z zasobów internetu oraz przestrzegał przed kontaktami w sieci z osobami nieznanymi. Na apelu klas młodszych odbyło się wręczenie nagród w tym konkursie, zaś podsumowaniem było wspólne odśpiewanie piosenki "Polka komputerowa", która w swej treści przestrzega przed złośliwymi, komputerowymi wirusami, które mogą zainfekować nasz komputer.
fotofotofotofoto
fotofoto
Uważajmy na siebie w sieci !
J. Krokos
Rekolekcje Wielkopostne
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 informuje, że w dniach 18, 19, 20 marca 2024 r. odbędą się rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszej szkoły.
Dla klas 1-3 w poniedziałek i wtorek w godzinach 11:00 - 12:00 oraz w środę w godz. 12:00 - 13:00
Dla klas 4-8 w poniedziałek i wtorek w godzinach 12:00 - 13:00 oraz w środę w godz. 11:30 - 13:00.
Przed nauką rekolekcyjną lekcje będą się odbywały według planu znajdującego się w Mobidzienniku.
Uczniowie nieuczęszczający na lekcje religii z klas 1-3 mają w tym czasie zapewnioną opiekę na świetlicy szkolnej, a uczniowie klas 4-8 mają lekcje.
Po rekolekcjach nie ma już zajęć dydaktycznych, uczniowie udają się do domu lub pozostają w świetlicy szkolnej do czasu odebrania przez opiekuna.
Dyrekcja
Wyjątkowe Odwiedziny
W czwartek 12 marca klasy I-III miały okazję spotkać się z wyjątkowymi gośćmi. Do naszej szkoły zawitała Pani Magda wraz ze swoim podopiecznym Murzynkiem. Pani Magda pracuje w zabrzańskim schronisku dla zwierząt "Psitulmnie". Zaś Murzynek, który mimo tego,że jest pieskiem po ciężkich przeżyciach, teraz wraz ze swoją opiekunką odwiedza przedszkola i szkoły w naszym mieście ucząc dzieci odpowiedzialności i troski o swoje zwierzaki.
Pani Magda bardzo ciekawie opowiadała o samej idei schroniska, pracy i opiece nad przebywającymi tam zwierzakami, pokazała także zdjęcia z oddanego w zeszłym roku, nowego schroniska. Spotkanie było prowadzone w dynamiczny sposób, prowadząca zadawała pytania dotyczące opieki nad zwierzęciem, a dzieci bardzo aktywnie brały udział w dyskusji, odpowiadały na zadawane im pytania oraz uczyły się właściwych zachowań w kontakcie z psem.
Po przeprowadzonych warsztatach na pewno każde z dzieci wie, jak należy troszczyć się o swojego pupila, jakie są obowiazki właściciela czworonoga oraz jak należy chronić się w przypadku spotkania z agresywnym psem.
Na zakończenie spotkania każde z dzieci otrzymało "psitulową" naklejkę oraz mogło pogłaskać Murzynka, który był wyjątkowo wyrozumiały. Kto wie, może sprawiły to podarunki - psie zabawki, które otrzymał od Agatki i Michalinki?
Przed spotkaniem z naszymi gośćmi na terenie szkoły na prośbę Pań: Klaudii Doros, Katarzyny Kuzaj-Murawskiej oraz Barbary Durczyńskiej zorganizowana została zbiórka darów dla zwierząt ze schroniska. W zbiórce wzięli udział uczniowie klas I-VIII naszej szkoły i przerosła ona nasze oczekiwania. Zebrano ogromną ilość karmy suchej, w puszkach oraz smaczków dla psów i kotów, środki czyszczące, zabawki, drapaki, miski, koce, ręczniki i wiele innych darów. Pani Magda serdecznie podziękowała wszystkim uczniom za tak ogromne zaangażowanie w akcję i przekazała specjalny dyplom będący podziękowaniem za serce okazane zwierzakom !
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Dziękujemy !
J. Krokos
Projekt Edukacyjny Kl. 4 B I 4 C
Jedną z lektur, przerabianych na lekcjach języka polskiego w klasie czwartej są "Opowieści z Narnii". Książka ta cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Także nasi uczniowie z dużą przyjemnością sięgają po tę pozycję.
Klasy IV B i IV C realizowały projekt edukacyjny związany z omawianą na lekcjach języka polskiego lekturą "Opowieści z Narnii". Pracy towarzyszyły emocje, a efekty są zdumiewające.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
foto
Podziwiajcie !
R. Cichy, J. Krokos
Wycieczka Do Muzeum Śląskiego W Katowicach
Klasy 6 B i 7 C wraz z wychowawcami, były w piątek 14 marca na wycieczce w Muzeum Śląskim w Katowicach. Oprócz zwiedzania wystaw w muzeum, brały też udział w zajęciach edukacyjnych.
Klasa 6 B "Od Masajów do Jakutów" Podczas aktywnego zwiedzania w grupach i przy wykonywaniu różnorodnych, angażujących intelekt i zmysły ćwiczeń z kart zadań, uczniowie poznali kulturę ludzi zamieszkujących między innymi afrykańską sawannę, północnoamerykańskie stepy czy azjatycką Syberię. Poznali przyrodę, która otacza ich domostwa, na przykład zapachy, które można poczuć w amazońskiej dżungli, wysłuchali pradawnej aborygeńskiej opowieści, odszyfrowali tajemne znaki Apaczów.
Klasa 7 C "Dziedzictwo – Górny Śląsk kiedyś i dziś" Dlaczego przemysł mógł rozwijać się na Górnym Śląsku? Kim był "śląski Steve Jobs" ? Co to jest marka? Celem zajęć było zapoznanie uczniów z różnorodnością kulturą Górnego Śląska i tym, co ją kształtowało na przestrzeniach wieków. Uczniowie mieli szansę poznać początki górnictwa i sylwetki osób ważnych dla regionu. Dowiedzieli się, jak istotny dla regionu okazał się przemysł, który zmienił losy tego miejsca w sposób odczuwalny do chwili obecnej, a także jak ważną rolę w kulturze śląska odgrywa dom, rodzina, kopalnia i zwyczaje tam obowiązujące.
Zarówno zajęcia jak i wystawy bardzo się dzieciom podobały. Wycieczkę można zaliczyć do udanych !
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Polecamy wyjazd !
A. Kamińska, E. Chmielniak
Wyniki Konkursu Matematycznego
Z przyjemnością informujemy, że rozstrzygnięty został konkurs matematyczny z okazji Dnia liczby π.
Składał się on z kilku kategorii, z których uczeń mógł wybrać jedną.
1. Plakat "Portret liczby π"
2. Model przestrzenny liczby π.
3. Pi – rebus" – ułóż rebus na temat liczby π.

Nagrody w konkursie otrzymali:
Maja Chrapusta 4 B
Antonina Toczyńska 4 C
Jakub Koziej 4 A
Paweł Andrejkin 7 C
Aleksandra Budas 7 C
fotofotofotofoto
fotofoto
Wszystkim serdecznie gratulujemy !
A. Kamińska
Projekt Matematyczny Kl. 1 B
Od października klasa 1 B systemtycznie realizuje kolejne moduły Matematycznego Projektu "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki". Za dziećmi już pięć zrealizowanych modułów, a obecnie pracują nad szóstym już modułem "Matematyka w prognozie pogody".
Dzieci z wielkim zapałem szukają matematyki na mapach pogody, wskaźnikach, wokół siebie i w budzącej się z zimowego snu przyrodzie. Na termometrach odczytują i zapisują wskazaną temperaturę, tworzą wykresy, obliczają różnice temperatur czy porównują wartości. Z pogodowych map odszukują wskazówki ustalając prawdziwość twierdzeń oraz prowadzą kalendarze pogody.
Już nie raz podczas realizacji projektu uczniowie przekonali się jak ważna jest matematyka i jak często spotykamy ją na każdym kroku. Obecny moduł pokazał dzieciom, że dzięki matematyce w prognozie pogody możemy więcej zrozumieć, porównać i zaplanować, by zwyczajnie przyjemniej i łatwiej się żyło.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Polecamy !
J. Krokos
mobidziennik
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 5 użytkowników, dziś: 180 użytkowników
Program dla szkółZachowaj trzeźwy umysłKubusiowi Przyjaciele NaturyLaboratoria PrzyszłościAkademia Bezpiecznego PuchatkaProgram dla szkółZachowaj trzeźwy umysłKubusiowi Przyjaciele NaturyLaboratoria PrzyszłościAkademia Bezpiecznego Puchatka
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.
powered by scms © 2008 - 2024 design by sid