Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
30.05.2023
Ferdynand, Gryzelda, Zyndram, Karol, Feliks, Joanna, Sulimir
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2023-05-30
aktualnosci
Laboratoria Przyszłości
laboratoria przyszłości Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny
Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. laboratoria przyszłości
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
razem: 201 wiadomości
Akcja "Sprzątamy Dla Polski"
Odpowiadając na propozycję Pani Izabeli Wieczorek zachęcającej dzieci do udziału w przedsięwzięciu "Sprzątamy dla Polski" oraz korzystając z dobrej pogody klasy 2 A, 2 B i 3 B wybrały się we wtorek na wiosenny spacer połączony ze zbieraniem śmieci.
Dzieci przygotowały się do akcji bardzo odpowiedzialnie. Każde miało specjalne rękawiczki, worki na śmieci, a niektóre - maseczki ochronne.
Przed wyjściem poza teren szkoły dzieci zostały poinstruowane jak bezpiecznie wziąć udział w akcji, przypomniano zasady ruchu drogowego, kulturalnego zachowania się na osiedlowych podwórkach i w lesie oraz uwrażliwiono na współodpowiedzialność za siebie wzajemnie.
Efekty akcji przerosły nasze oczekiwania. Ogromne i ciężkie worki śmieci zebranych w najbliższej okolicy odstawiono pod szkolny śmietnik. Dzieci miały satysfakcję z dobrze wykonanego zadania, a panie były dumne z młodych i świadomych ekologów, dla których dobro naszej planety jest ważne, ale rozumiejących przede wszystkim to, że należy zacząć od siebie i najbliższej okolicy.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
J. Krokos, K. Doros, J. Baron
"Jak Obliczyć Trasę Maratonu ?" - Projekt Klasy 3 B
Klasa 3 B od wielu już miesięcy realizuje projekt Uniwersytetu Dzieci - "Matematyka. Co się liczy w sporcie ?" oraz dodatkowe scenariusze poza projektem.
Tym razem w ramach projektu, dzieci podjęły się zadania polegającego na realizacji przedostatniego już scenariusza pt. "Jak obliczyć trasę maratonu ?"
W trakcie jego realizacji uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się skąd wzięła się nazwa biegu maratońskiego poznając historię starożytnej wojny między Grekami a Persami, samodzielnie przygotowali plan miasta doskonale poruszając się po nim, odszukując wskazane kwadraty i odnajdując podane ulice, dowiedzieli się także co to jest Korona Maratonów Świata oraz wcielili się w organizatorów maratonu tworząc trasę biegu i obliczając środki potrzebne do jego realizacji.
Uczniowie wykorzystywali działania matematyczne, wyznaczali trasę, rozmieszczali na niej pięć punktów kontrolnych, obliczali ilość uczestników konieczną do osiągnięcia celu finansowego. Po raz kolejny doświadczyli jak ważna jest matematyka na co dzień, kiedy w trakcie realizacji scenariusza korzystali z zasady obliczania działań zgodnie z ich kolejnością oraz doskonaląc dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie.
Wysiłek intelektualny przeplatany ruchem daje najlepsze efekty, dlatego też jednym z punktów realizacji scenariusza był ... bieg, co prawda nie maratoński, ale numery startowe dla każdego z uczniów, podział na drużyny i rywalizacja nadawały mu ważną rangę :)
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
J. Krokos
Konkurs Eko-Rzeźba
fotoWielkimi krokami zbliża się jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku - 22 kwietnia czyli Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Święto to każdego roku posiada swój wyjątkowy motyw przewodni. W tym roku hasłem Dnia Ziemi jest "Ziemia na krawędzi.". Jak co roku, akcja ta ma na celu promowanie ochrony środowiska, uczenie o ekologii oraz uwrażliwianie na potrzeby naszej planety.
Od wielu już lat uczniowie naszej szkoły włączają się w tym czasie w różne proekologiczne akcje, sprzątając otoczenie wokół szkoły, biorąc udział w lekcjach o ekologii, rozwiązując quizy, przygotowując happeningi czy biorąc udział w konkursach.
Od wielu już lat, cyklicznie organizowany jest w naszej szkole konkurs ekologiczny "Ekorzeźba" dla klas 1-3. W tym roku konkurs ma już swoją XVII edycję i cieszy się sporym zainteresowaniem naszych młodszych uczniów. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem "Stwórz eko zwierzaka"
Celem konkursu jest:
a) pobudzanie inwencji twórczej i rozwój zdolności manualnych dzieci uczęszczających do klas I - III w zakresie ponownego wykorzystania surowców wtórnych,
b) podniesienie świadomości ekologicznej dzieci,
c) zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę segregacji odpadów i możliwość ich powtórnego wykorzystania – recykling,
d) kształtowanie poczucia odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę.
Warunki konkursu:
a) w konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie klas 1-3,
b) każda osoba może przekazać maksymalnie 1 pracę,
c) prace mają być wykonane z różnych surowców wtórnych tj.: torebek foliowych, makulatury, puszek, kapsli, zakrętek, plastikowych butelek, kartonów po mleku, soku oraz elementów drewnianych oraz innych odpadów.
Zróbmy wszystko, by nasza "Ziemia nie była na krawędzi" - wykorzystajmy raz jeszcze rzeczy, które można przeznaczyć do recyklingu.
Dopuszcza się jedynie wykorzystanie takich materiałów, które będą trwale złączonych z pracą i nie ulegną oderwaniu podczas przemieszczania pracy w celu przygotowania wystawy w szkole.

Prace składamy w terminie od 17.kwietnia do 27.kwietnia. 2023 r. w sali nr 8. Do każdej pracy proszę dołączyć kartkę z imieniem dziecka oraz klasą.
Zachęcamy do udziału !
J. Krokos
Izmir Cup Turcja
fotofoto Dla naszych piłkarzy przedświąteczny czas były zdecydowanie piłkarsko intensywny.
Chłopcy z klas 5 A Franek Sygut, Allan Witkowicz, Karol Jakubiec i 6 A Janek Hejnar, Tomek Kargol, Maciek Gęsikowski, ledwo wrócili z turnieju Mina Cup 2023 w Dubaju, gdzie zdobyli srebro wraz z drużyną Akademia Piłkarska Górnika Zabrze, a już w świąteczny czas reprezentowali swój klub na turnieju Izmir Cup w Turcji.
Gratulacje !
Marzena Marek
Podsumowanie Akcji "Góra Grosza"
28 lutego zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę w akcji "Góra grosza".
Monet było bardzo dużo. Uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu zebrane pieniądze policzyli i zważyli.
W tym roku udało się zebrać kwotę 568,87 zł, co w sumie dało 31,38 kg! Brawo Wy!
"Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie"
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji !!!
Jednocześnie zamieszczamy podziękowanie za zeszłoroczny udział w akcji, które otrzymaliśmy niedawno.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Dziękujemy !
Anna Gemander
Konkurs Dla Klas 4-7
Zachęcamy uczniów klas 4-7 do udziału w szkolnym konkursie "Lapbookowy zawrót głowy".
Konkurs polega na samodzielnym wykonaniu i opracowaniu książki tematycznej w formie lapbooka* z dowolnego tematu. Praca ma przedstawiać wiadomości, ciekawostki z wybranej przez uczestnika np.lektury, tematyki, działu.
(*Lapbook, czyli "książka na kolanach" jest rodzajem teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy, zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.)
Praca powinna być wykonana z trwałych materiałów, różnymi technikami i metodami w formie pisemnej oraz rysunkowej z zachowaniem konstrukcji lapbooka.
Prosimy o podpisanie na odwrocie prac danymi osobowymi: imię i nazwisko autora pracy oraz klasę.
Termin składania prac: 21.04.2023 r.
Prace konkursowe należy złożyć w bibliotece szkolnej. Na zwycięzców czekają nagrody :)
Organizatorami konkursu są Panie: Bożena Stokwisz oraz Agnieszka Gemander
Polecamy !
Agnieszka Gemander
Cuda I Cudeńka W 3 D
W dni okołoświąteczne dzieci obecne na świetlicy miały okazję pobawić się długopisami 3D pozyskanymi w ramach Laboratorium Przyszłości.
Poniżej prezentujemy prace jakie powstały. Były pisanki, pierścionki no i fenomenalny SpongeBob wykonany przez p. Witę !
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Podziwiajcie !
Marzena Marek
Warsztaty Online Z J. Niemieckiego
Wczoraj kilkoro uczniów z klasy 8 B wzięło udział w warsztatach wielkanocnych z języka niemieckiego, które odbyły się online.
Warsztaty poprowadziła p. Monika Wójcik - Bednarz z Biblioteki Austriackiej w Opolu.
Dziękujemy za ciekawe zaprezentowanie zwyczajów wielkanocnych w krajach niemieckojęzycznych oraz wprowadzenie w świąteczną atmosferę.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Anna Gemander
Konkurs Dla Klas 1-3
Zachęcamy wszystkich uczniów klas 1-3 do udziału w szkolnym konkursie "By czytać się chciało, zrób zakładkę wspaniałą".
Konkurs polega na wykonaniu zakładki do książki. Technika i narzędzia dowolne: rysunek, wyklejanka, kredki, grafika, różne materiały i sposoby ich łączenia (klejenie, zszywanie).
Korzystajcie ze swojej wyobraźni i fantazji. Jednak należy pamiętać,by materiały nie brudziły i nie niszczyły książki.
Do pracy należy dołączyć kartę informacyjną, która powinna zawierać: imię i nazwisko oraz wiek (klasę) autora pracy.
Termin składania prac: do 21 kwietnia w bibliotece szkolnej.
Autorzy najlepszych prac otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Organizatorami konkursu są Panie: Bożena Stokwisz i Agnieszka Gemander.
Agnieszka Gemander
Podziękowania !
W imieniu Szkolnego Klubu Wolontariatu serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przygotowali przepiękne kartki świąteczne. Jak zwykle nasi uczniowie wykazali się wielkim sercem.
Ponad 130 kartek zostało przekazanych mieszkańcom Domu Opieki Społecznej w Zabrzu przy ul. Jaskółczej oraz Cisowej.
Dodatkowo z pieniędzy uzbieranych podczas kiermaszu ciast zakupiliśmy 2 duże zestawy instrumentów perkusyjnych Orffa (319 zł), które z pewnością mieszkańcy DPS-u nr 2 z wykorzystają podczas zajęć!
Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękujemy !
fotofotofotofoto
fotofotofoto
Jesteście wyjątkowi !
Agnieszka Gemander
mobidziennik
Informacja Dla Rodziców Dzieci Przybywających Z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
pomoc ukrainie
MEiN przygotowało dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy informację z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Jest ona opracowana zarówno w języku polskim jak i ukraińskim.
Materiał ten zawiera informację o wymaganych dokumentach potrzebnych, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje je z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, należy skontaktować się z urzędem gminy.
Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach, a brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych w szkole oraz mogą zostać objęci opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Dyrekcja
Komunikat KMP W Zabrzu / Комунікація КМП У Забже
Komunikat dla uczniów:
  • Nigdy nie wsiadaj samemu do samochodu osoby, której nie znasz.
  • Zawsze miej przy sobie zapisany numer telefonu, do Twojego rodzica lub opiekuna.
  • Nie udzielaj informacji o sobie ani o swoich bliskich obcym ludziom.
  • Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się po pomoc do nauczyciela oraz policjanta.
  • Czujesz się zagrożony – zadzwoń pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne).
polski
english
український
Komunikat dla rodziców / opiekunów:
  • Przypominaj dziecku, żeby nie wsiadało do samochodu osób przypadkowo napotkanych.
  • Dopilnuj aby Twoje dziecko miało przy sobie zawsze zapisany Twój numer telefonu.
  • Poinformuj swoje dziecko aby nie udzielało prywatnych informacji osobom obcym.
  • Twoje dziecko zawsze może zwrócić się o pomoc do nauczyciela lub policjanta.
  • Przypomnij, że w sytuacji zagrożenia dziecko może zadzwonić pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne)
polski
english
український
Policja
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 208 użytkowników
HelplineZachowaj trzeźwy umysłNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0Dziecko W SieciPoznaj PolskęHelplineZachowaj trzeźwy umysłNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0Dziecko W SieciPoznaj Polskę
Pomagam - Fundacja TVN
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.
powered by scms © 2004 - 2023 design by sid