Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności.
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że od dnia 20.04.2023 r. rozpoczyna się i trwa do dnia 08.05.2023 r. rekrutacja dzieci spoza rejonu szkoły do klasy 1 na rok szkolny 2023 / 2024. Rekrutacja odbywa się zgodnie z Zarządzeniem nr 54/WO/2023 Prezydenta Miasta Zabrze z dnia 26 stycznia 2023r. w sprawie określenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów, na rok szkolny 2023 / 2024 do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej ogólnodostępnej prowadzonej przez Miasto Zabrze, dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły. Prosimy o zapoznanie się z zarządzeniem w sprawie określenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz harmonogramem rekrutacji i dokumentami do pobrania na stronie lub w sekretariacie szkoły. Serdecznie zapraszamy - ilość miejsc ograniczona.
Lista Kandydatów Spoza Rejonu Zakwalifikowanych Do Klasy 1
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu podaje do wiadomości listę kandydatów spoza rejonu, zakwalifikowanych do klasy 1 w roku szkolnym 2023 / 2024.
Miło nam poinformować, że w piątek zamiast lekcji szykujemy dla naszych milusińskich imprezę sportowo-kulturalną z okazji Dnia Dziecka. Szczegóły tego dnia prześlą wychowawcy, a najważniejsze informacje znajdziecie na plakacie! Liczymy na dużo uśmiechu, zabawy i emocji sportowych. No i ... oby utrzymała się piękna pogoda !
Polecamy !
Marzena Marek, Anna Gemander
Podsumowanie Akcji "Zbieraj! Baterie I Telefony"
Kolejny rok szkolny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym dla szkół Zbieraj! Baterie i telefony!. Jest to to długofalowy, ogólnopolski program edukacyjny dla szkół na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii i telefonów komórkowych. Ze względu na znaczenie edukacji ekologicznej we współczesnym świecie, program inicjuje szereg wartościowych działań, mających na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z wybranymi problemami z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Program ten poprzez praktyczne działania oraz systematyczną edukację ekologiczną zachęca dzieci i młodzież do właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi oraz przekonuje do przyjaznych środowisku naturalnemu postaw i nawyków. W tym roku udało nam się zebrać 177 kilogramów zużytych baterii! Starsi uczniowie pomogli nam je zważyć oraz zapakować, aby kurier mógł je bezpiecznie odebrać. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! A od września rusza kolejna zbiórka.
Zapraszamy i dziękujemy !
Anna Gemander
Konkurs Biblioteczny "Tydzień Wyzwań W Biblitece" - Podsumowanie
W tym roku szkolnym pojawiało się sporo konkursów oragnizowanych przez nasze Panie bibliotekarki wraz z Panią Agnieszką Gemander. Jak zawsze miały one na celu zachęcenie młodszych i odrobinę starszych czytelników do sięgania po książki i czytania ich z zapartym tchem :) Oprócz konkursów na zakładkę i laurkę dla bibliotekarza pojawił się wyjątkowy konkurs będący nie lada wyzwaniem - "Tydzień wyzwań w bibliotece". Polegał on na codziennym rozwiązywaniu różnorodnych zadań przygotowanych przez Panie i wyrzucaniu gotowych rozwiązań do specjalnie przygotowanego pudła. Zadania konkursowe były przeróżne: krzyżówka, komiks, bingo, wierszyk czy ułożenie opowiadania z wybranych słów. Uczniowie bardzo chętnie barali udział w tym wyzwaniu. Już od rana ustawiali się w kolejce pod tablicą, na której pojawiały się kolejne wyzwania. By wziąć udział w konkursie należało oddać przynajmniej cztery poprawne odpowiedzi. Wsród oddanych prac z maksymalną liczbą zadań wylosowano trzy osoby : Karolinę Pychowską z kl. 1 B, Oliwię Zajączkowską z kl. 2 A oraz Maję Chrapustę z kl.3 B, które otrzymały nagrody książkowe. Natomiast pozostali uczestnicy wyzwania nagrodzeni zostali drobnymi upominkami.
Gratulujemy wszystkim !
J. Krokos
Podsumowanie Konkursu Na Zakładkę
W kwietniu odbył się konkurs dla uczniów klas 1-3 na najładniejszą zakładkę: "By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą". Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, jednak dokonałyśmy wyboru. Zwycięzcami konkursu zostali:
1 miejsce: Sokół Bartosz z klasy 2 B
2 miejsce: Sierota Bartłomiej z klasy 1 B
3 miejsce: Dębkowska Agata z 3 C
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy podziękowania za udział w konkursie oraz drobny upominek.
Mamy nadzieję, że mając takie zakładki naszym uczniom milej będzie się czytać. Dziękujemy wszystkim za udział i jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom.
Gratulujemy !
Agnieszka Gemander
Podsumowanie Konkursu Na Laurkę
W związku z tym, że 8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Biblioteki z tej okazji nasi uczniowie wykonali przepiękne laurki z życzeniami dla naszych Pań pracujących w bibliotece. Najładniejsze zostały nagrodzone. Laureatami konkursu zostali:
1. Marszołek Filip z 3 C
2. Toczyńska Tosia z 3 C
3. Pychowska Karolina z 1 B
Wszystkim bardzo dziękujemy za udział. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy pozostali drobne upominki.
Gratulujemy !
Agnieszka Gemander
Sukces Aleksandra !
Z wielką duma informujemy, że nasz uczeń Aleksander Zając z klasy 8 C został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki. Konkurs ten należy do jednych z najtrudniejszych i bycie w ścisłej czołówce jest wielkim osiągnięciem. Olek odebrał zaświadczenie z Kuratorium Oświaty, dzięki któremu będzie miał dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły średniej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Jesteśmy dumni !
M. Zelek
Nasz Pierwszy Bizes !
Przez cały rok szkolny klasa 3 B realizowała scenariusze w ramach projektu matematycznego "Matamatyka. Co się liczy w sporcie ?". Wraz z proponowanymi zajęciami w projekcie, dzieci brały udział dodatkowo w różnorodnych scenariuszach poza projektem, które rozszerzały ich wiedzę, doskonaliły umiejętności, wskazywały konieczność stosowania matematyki w codziennym życiu. Jako ostatni z cyklu, realizowany był bardzo wymagajacy scenariusz "Jak oszacować budżet lodowiska ?". Uczniowie spróbowali odpowiedzieć na pytania: "Dlaczego wizyta na pływalni jest tańsza od wizyty na torze gokartowym ? Od czego zależy cena biletu na lodowisko ? Czy tak samo obliczamy budżet domowy i budżet obiektu sportowego ?" W trakcie zajęć dowiedzieli się, czym są przychody i koszty. Pracowali w grupach szacując oraz obliczając budżety wybranych obiektów sportowych: pływalni, toru gokartowego, stadniny koni czy stadion piłkarski. Bardzo ważny elementem było zwracanie uwagi na możliwe zmiany związane np. z podwyżką cen prądu. Każda z aktywności dzieci wymagała zastosowania odpowiednich działań matematycznych. Uczniowie wyjaśniali, dlaczego umiejętności matematyczne tj. obliczanie, szacowanie, układanie w zbiory są przydatne w prowadzeniu firmy, wykonywali obliczenia na liczbach do 2000, opisywali analogię między budżetem domowym i budżetem firmy, wyjaśniali, czym jest przychód, koszt, zysk, trenowali analityczne myślenie i wyciąganie wniosków. Dzieci poradziły sobie świetnie, choć zadanie było nie lada wymagające. Koniecznie musimy się pochwalić :), że na cztery nasze biznesy, aż trzy przyniosły zysk, co wskazuje, że nieźli z nas biznesmeni :)
Polecamy !
J. Krokos
Klockami Wielkie Budowanie
Dnia 17 maja 2023 r. w naszym mieście odbyły się trzecie zabrzańskie zawody w konstruowaniu pt. "Klockami Wielkie Budowanie" zorganizowane przez ZBM – TBS Sp. z o.o. Patronatem honorowym zawody te objęła Prezydent Zabrza Pani Małgorzata Mańka-Szulik. Celem zawodów było zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami budowania, rozwijanie ich wyobraźni przestrzennej, umiejętności manualnych, planowania czy rozumienie podstawowych zasad fizyki, a kontakt z drewnem pozwolił odczuwać przyjemność obcowania z naturalnym materiałem. W ramach konkursowych zmagań podbyły się także warsztaty młodego architekta, prowadzone przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Drużyna reprezentująca naszą szkołę kolejny już raz brała udział w tym konkursie. Team budował w składzie: Ewa Stempin, Martyna Szwarc, Patryk Kusal oraz opiekun p. Agnieszka Kowalczyk. W konkursie rywalizowało ze sobą 19 szkół. Nie zdobyliśmy żadnej nagrody, ale bawiliśmy się świetnie !
Informacja Dla Rodziców Dzieci Przybywających Z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
MEiN przygotowało dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy informację z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Jest ona opracowana zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Materiał ten zawiera informację o wymaganych dokumentach potrzebnych, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje je z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, należy skontaktować się z urzędem gminy. Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach, a brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych w szkole oraz mogą zostać objęci opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Nigdy nie wsiadaj samemu do samochodu osoby, której nie znasz.
Zawsze miej przy sobie zapisany numer telefonu, do Twojego rodzica lub opiekuna.
Nie udzielaj informacji o sobie ani o swoich bliskich obcym ludziom.
Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się po pomoc do nauczyciela oraz policjanta.
Czujesz się zagrożony – zadzwoń pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne).
polski
english
український
Komunikat dla rodziców / opiekunów:
Przypominaj dziecku, żeby nie wsiadało do samochodu osób przypadkowo napotkanych.
Dopilnuj aby Twoje dziecko miało przy sobie zawsze zapisany Twój numer telefonu.
Poinformuj swoje dziecko aby nie udzielało prywatnych informacji osobom obcym.
Twoje dziecko zawsze może zwrócić się o pomoc do nauczyciela lub policjanta.
Przypomnij, że w sytuacji zagrożenia dziecko może zadzwonić pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne)
polski
english
український
Policja
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999 Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 195 użytkowników
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.