Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
26.09.2023
Cyprian, Justyna, Łucja, Euzebiusz, Łękomir
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2023-09-26
aktualnosci
Laboratoria Przyszłości
laboratoria przyszłości Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny
Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. laboratoria przyszłości
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
razem: 16 wiadomości
Akcja Kasztanobranie
fotoW związku z tym, że mamy już jesień, a co za tym idzie, pojawiły się kasztany, dlatego Szkolny Klub Wolontariusza rusza z kolejną edycją akcji " Kasztanobranie".
Zachęcamy wszystkich do przynoszenia kasztanów. W miarę możliwości prosimy, by kasztany nie były mokre, ponieważ może pojawić się na nich później pleśń.
Musimy uzbierać tonę kasztanów, by firma Pharmeko mogła je odebrać. Dlatego zachęcamy wszystkich do zbierania. Otrzymane pieniądze przeznaczymy jak zwykle na szczytny cel.
Akcja rusza 25 września i będzie trwać do końca października. Kasztany umieszczamy w kartonie na parterze wraz z doczepioną karteczką z imieniem, nazwiskiem oraz klasą.
Zapraszamy !
Agnieszka Gemander
Dodatkowe Dni Wolne
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że dodatkowymi dniami wolnymi, które zaopiniowała pozytywnie Rada Rodziców przy SP 1 są:

13. października 2023 r.
02. listopada 2023 r.
03. listopada 2023 r.
02. stycznia 2024 r.
02. maja 2024 - dzień odpracowany w sobotę 30 września 2023 r.
14, 15, 16. maja 2024 r.
31. maja 2024 r.
Dyrekcja
Wybory Do Samorządu Uczniowskiego
fotofotoWczoraj w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Na samorządowej gazetce zamieściliśmy przygotowane przez kandydatki programy, a wczoraj podczas wyborów dziewczyny osobiście zaprezentowały ich wymarzony plan działań SU na ten rok szkolny. W wyborach brali udział uczniowie klas 4-8. Na przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego kandydowały: Weronika z klasy 7 B, Ewa z klasy 7 C, Natalia z klasy 8 B, Julia z klasy 8 B.
Mamy przyjemność ogłosić, że nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Ewa z klasy 7 C zdobywając aż 128 głosów
Ewie serdecznie gratulujemy i liczymy na owocną współpracę, a pozostałe kandydatki zapraszamy oczywiście do czynnego udziału w działaniach Samorządu Uczniowskiego. Lekcja demokracji zaliczona możemy, więc brać się do roboty bo sporo działań czeka na Samorząd Uczniowski w tym roku szkolnym.
Gratulujemy i czekamy na ciekawe inicjatywy !
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Pierwsze Szkolne Wyjścia I Zabawy
Wrzesień w tym roku rozpieszcza piękną pogodą. Korzystając z uroków odchodzącego lata, słońca i ciepła, nasze pierwszaki wybierały się na spacery poza szkołę.
Każda z klas przeszła osiedlowymi drogami, zapoznała się z zasadami przechodzenia przez jezdnię, poznała nowe i powtórzyła wiadomości o poznanych już wcześniej znakach drogowych.
Humory dopisywały, a pogoda zachęcała do zabawy na świeżym powietrzu. I choć szkoła to już nie przedszkole, dzieci z ogromną radością przyjęły możliwość zabawy na placach zabaw. Ruch na świeżym powietrzu, dotlenienie się i odżywienie swojego mózgu, o czym już pierwszaki się uczyły, są szalenie ważne w osiąganiu jak najlepszych wyników w nauce. Zatem po takiej dawce adrenaliny, radości i zadowolenia nasze pierwszaki na pewno zbierać będą same super oceny, czego im życzymy.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Jest fajnie !
Wychowawcy Klas Pierwszych
Międzynarodowy Dzień Kropki
Klasy 1 A, 1 B i 1 C postanowiły wspólnie rozpocząć świętowanie szkolonych wyjatkowych dni od - Międzynarodowego Dnia Kropki.
Wszystko zaczęło się od krótkiego opowiadania "Kropka", którego autorem był kanadyjski pisarz i ilustrator książek dla dzieci – Peter H. Reynolds. Stało się ono tak popularne, że zostało inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w 196 krajach.
Bohaterką tej historii jest mała Vashti, która dzięki swojej malutkiej kropce i niesamowitej "pani od plastyki" poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości.
"Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie" – powiedziała nauczycielka do Vashti, która wcale nie zachwyciła się tym pomysłem. Dziewczynka od niechcenia wycelowała czarnym flamastrem w środek białej kartki i sprawę uznała za zakończoną. Tymczasem to był dopiero początek kreatywnej przygody Vashti. Nauczycielka poprosiła bowiem uczennicę, żeby pod swoim pracą własnoręcznie się podpisała. Dziewczynka pod kropką umieściła swoje imię. Niedługo po tym jej oczom ukazuje się piękna złota rama, okalająca pierwsze "dzieło" Vashti – czarną kropkę.
Dzieciaki z klas 1 A, 1 B i 1 C postanowiły przenieść się do świata małej Vashti i dnia 15 września, kiedy obchodzimy święto kreatywności tworzyły prace plastyczne, których motywem przewodnim jest kropka. Wiele dzieci ubrało się w koszulki, skarpetki, getry, sukienki i spodnie, na których odnaleźc mozna było rożnokolorowe i różnych wielkości kropki. Niektóre z dzieci zachwyciły własnoręcznie wykonanymi koszulkami w kropki, a prace plastyczne stworzone z kropek pokazały jak bardzo kreatywni są nasi uczniowie.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Zachęcamy do kreatywności !
Wychowawcy Klas Pierwszych
Odpust Parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego
W dniu dzisiejszym odpust parafialny obchodził kościół, do którego przynależy nasza szkoła, tj. p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Nie mogło na odpuście zabraknąć naszego pocztu sztandarowego, który godnie reprezentował naszą szkołę podczas uroczystej sumy odpustowej o godz. 11:00.
W tym roku szkolnym naszą szkołę będą reprezentowały uczennice klas siódmych, a dzisiaj do pocztu sztandarowego stanęły Joanna, Ewa oraz Weronika.
Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły !
fotofotofoto
Opiekunowie SU
Wycieczka Do Żarek
Dnia 15 września 2023 r. klasa 2 A i 2 C rozpoczęły swój sezon wycieczkowy. Uczniowie z opiekunami pojechali do Żarek.
Pierwszym punktem wycieczki był "Stary Młyn" w Żarkach, czyli interaktywne Muzeum Dawnych Rzemiosł. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym wyrazy bednarz, szewc, kołodziej przestają być zagadką. Kiedy człowiek jest zmęczony i nie ma humoru wystarczy wejść do beczki ... Co dalej ? Proszę zapytać uczniów klasy 2 A i 2 C.
Punktem drugim był krótki spacer do pizzerii. Znowu się działo. Było wesoło i smacznie. Można było nawet zabrać swoją autorską pizzę dla mamy i taty.
Trzecim punktem był "Wehikuł czasu". Można tam było stać się rycerzem, damą i chwilę posiedzieć na tronie. Uczniowie nie tylko mogli zobaczyć i dotknąć zbroi, ale również napiąć łuk i "zważyć" miecze.
Czwartym punktem programu były warsztaty z gliny. To się w głowie nie mieści, jakie cuda można zrobić z gliny.
Z opisu może wynikać, że wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale znalazł się czas na małe leżakowanie w cieniu.
Zapraszamy wszystkich do galerii zdjęć.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Było super !
B. Durczyńska, G. Tylkowska
Nasz Pierwszy Dzień W Szkole
Zakończenie przygody z przedszkolem i rozpoczęcie nauki w szkole zawsze budzi wiele emocji.
Wśród pierwszaków są takie, które cieszą się na tę chwile, takie, które bardzo się boją, co też ich w tej szkole czeka i takie, które przyjmują to co daje im los.
We wtorek 5 września w klasie 1 B było wielkie poruszenie, nerwowe zerkanie na drzwi, za którymi zniknęli rodzice i oczekiwanie na dzwonek, który będzie wyznaczał rytm dnia w szkole.
By odrobinę odczarować te emocje, pani postanowiła przygotować małą niespodziankę i zrobiła fotobudkę, w której każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z kolegami i koleżankami z klasy. Będzie ono nie lada pamiątką i przyczyną do wspomnień kiedy już z "małych pierwszaków" zamienimy się w "dorosłych trzecioklasitów".
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofoto
Witajcie w naszej szkole !
J. Krokos
Kreatywna Matematyka
Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Kreatywna Matematyka" jest innowacyjne i pomysłowe podejście do edukacji matematycznej poprzez wielozmysłowe poznawanie świata liczb, figur geometrycznych, działań oraz zagadnień matematycznych.
Zadania, które będą realizowane w ramach projektu:
- Październik – Matematyka w przyrodzie
- Listopad – Matematyka wokół nas
- Grudzień – Geometria ukryta w zabawie
- Styczeń – Matematyczne układanki
- Luty – Sensoryczna matematyka
- Marzec – Matematyczne kodowanie
- Kwiecień – Matematyka z jajem
- Maj – Klocki matematyczne
Uczniowie biorący udział w projekcie otrzymają dyplomy.
plakat bezpieczne wakacje
Polecamy !
A. Kamińska
Program Erasmus +
Zanim na dobre zaczniemy relacjonowanie tego co będzie działo się w szkole podczas roku szkolnego, wrzucamy dzisiaj krótką relację z intensywnych wakacji naszych nauczycieli, którzy postanowili wykorzystać je na samodoskonalenie się i rozwijanie znajomości językowej.
Grupa 10 nauczycieli naszej szkoły w sierpniu pojechała na 10 dniowy kurs językowy na Maltę w ramach programu Erasmus +.
Przygotowania do wyjazdu trwały bardzo długo, wszyscy biorący udział w projekcie nauczyciele musieli przed wyjazdem napisać test określający ich indywidualny poziom znajomości języka angielskiego. Na podstawie wyników swoich testów nauczyciele zostali przydzieleni do grup i rozwijali swoje umiejętności językowe na odpowiadającym im poziomie.
Dla naszych nauczycieli była to niezwykła przygoda być znów przez chwilę uczniem. Priorytetowym celem uczestnictwa w projekcie Erasmus + było podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez rozwijanie umiejętności językowych uczestników wyjazdu. Wyjazd ten jednak był również dla biorących w nim udział nauczycieli możliwością poznania kultury niezwykle interesującego kraju z malowniczymi widokami. Nawiązały się nowe znajomości z uczestnikami projektu z innych krajów, które mamy nadzieję w przyszłości zaowocują miedzynarodowymi działaniami angażującymi również naszych uczniów.
Udział w tego rodzaju intensywnym kursie był niezwykle ekscytujący i przyniósł satysfakcjonujące efekty edukacyjne dla wszystkich nauczycieli.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Jesteśmy pod wrażeniem !
Marzena Marek
mobidziennik
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 94 użytkowników
Ministerstwo Edukacji i NaukiNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0Nakarm Głodne DzieckoSzkoła Bez PrzemocyLaboratoria PrzyszłościMinisterstwo Edukacji i NaukiNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0Nakarm Głodne DzieckoSzkoła Bez PrzemocyLaboratoria Przyszłości
Pomagam - Fundacja TVN
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.
powered by scms © 2004 - 2023 design by sid