Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności.
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
Od czternastu już lat w naszym mieście realizowany jest program profilaktyczno – edukacyjny "Kicaj zdrowo", w którym biorą udział uczniowie klas I-III zabrzańskich szkół podstawowych. Motywem przewodnim obecnej już XIV edycji tego projektu było hasło "Stop używkom". Dnia 23 lutego 2023 r. w MOK w Zabrzu odbyła się konferencja podsumowująca realizację Programu profilaktyczno-edukacyjnego "Jak żyć zdrowo i bezpiecznie we współczesnym świecie ?" Kicaj sdrowo - Stop używkom ! - zentangle. W czasie tego wydarzenia społeczność szkolną godnie reprezentowali Karolina i Tymon z klasy I B.
K. Kuzaj-Murawska
Scenariusz "Jak Obliczyć Powierzchnię Ringu ?" - Matematyczny Projekt Klasy 3 B
Już po raz kolejny klasa 3 B realizowała scenariusz w ramach projektu matematycznego "Matematyka, co się liczy w sporcie ?". Tym razem dzieci zmierzyły się z wyzwaniem dotyczącym zasady obliczania powierzchni ringu. Podczas realizacji scenariusza "Jak obliczyć powierzchnię ringu ?" dzieci zostały zaproszone do zaprojektowania ringu bokserskiego i obliczenia, ile materiałów potrzebnych jest do pokrycia jego podłogi. Poradziły sobie z zadaniem wyjątkowo dobrze, przy okazji poznając wzór na obliczenie pola kwadratu potrzebnego im w zadaniu. Zadaniem dodatkowym było wycięcie koła i kwadratu, z który można było stworzyć bieżnię lekkoatletyczną. Wspólna zabawa ruchowa pozwoliła zrozumieć zasadę przeprowadzania biegów na bieżni. Dzięki wykonamym zadaniom oraz projekcji filmu z Rafałem Sonikiem sportowcem i przedsiębiorcą, uczniowie potrafili wyjaśnić, dlaczego matematyka jest ważna w architekturze, w oparciu o wiedzę o figurach geometrycznych, rozpoznawali wybrane figury geometryczne: prostokąt, kwadrat, koło, wycinek koła, owal, sześciokąt, dwunastokąt, równoległobok, wyjaśniali jak i po co można obliczyć pole powierzchni kwadratu czy prostokąta oraz trenowali wyobraźnię przestrzenną.
J. Krokos
Konkurs Matematyczno - Plastyczny
A. Kamińska
Bal Karnawałowy Klas 1 - 3
Ach cóż to był za Bal ! Po środowej imprezie starszaków dziś klasy 1-3 bawiły się na swoim Balu Karnawałowym. Zabawy i uśmiechu było co nie miara!
Konkursy i tańce synchroniczne to tylko część dzisiejszych atrakcji. Na przebierańców czekała fotobudka, w której każdy mógł zrobić sobie zabawne zdjęcie, a punktem kulminacyjnym był wybór Króla i Królowej Balu. Samorząd Uczniowski miał nie lada zadanie, aby wyłonić zwycięzców w tej kategorii! Pod uwagę brany był nie tylko strój, ale również to jak nasi kandydaci bawili się na balu i czy chętnie brali udział w organizowanych zabawach. I tak oto mamy przyjemność ogłosić, że Królową Balu została Oliwia z klasy 2 A, a Królem Balu został Mateusz, także z klasy 2 A. Wyróżnienie otrzymali: Helenka z klasy 1 A oraz Filip z klasy 3 C. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że wszyscy miło spędzili ten piątkowy poranek i za rok z radością wpadną na kolejny bal! Relację ze zdjęciami wykonanymi w fotobudce zamieścimy niebawem w osobnym poście na facebooku Samorządu Uczniowskiego. Jako opiekunki SU chciałybyśmy bardzoooooo podziękować członkom Samorządu tj. Natalii i Karolinie z klasy 8d oraz Marcie i Milenie z klasy 8c za zaangażowanie w przygotowanie animacji na dzisiejszym balu, a także Olkowi z klasy 8c za obsługę fotobudki no i oczywiście Pawłowi z klasy 8 A za oprawę muzyczną. Byliście niesamowici! Dziękujemy również wychowawczyniom klas 1-3 za pomoc w zaplanowaniu i sprawnej organizacji dzisiejszego dnia.
Do zobaczenia za rok !
Marzena Marek, Anna Gemander
Uwaga Konkurs !
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego 21 lutego, zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w szkolnych konkursach:
- dla klas 4-5 "Mistrz ortografii" - dla klas 6-8 "Z polszczyzną za pan brat" (konkurs polega na rozwiązaniu testu z pytaniami z umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną na co dzień).
Konkurs odbędzie się 21 lutego (informacja o dokładanej godzinie oraz sali,w której odbędzie się konkurs zostanie podana w poniedziałek).
Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lutego w bibliotece szkolnej. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.
Organizatorami konkursu są Panie: Bożena Stokwisz oraz Agnieszka Gemander
Zapraszamy do udziału !
Agnieszka Gemander
Ostatnia Z Cyklu Lekcja Online Nawiązująca Do DBI
W czwartek 16 lutego klasa 3 B wzięła udział w ostatniej z cyklu trzech lekcji online pt. Sieciaki – internet bez przesady! Tak jak dwie poprzednie lekcje i ta zgromadziła uczniów z ponad 800 szkół w całym naszym kraju. Lekcja tak jak wcześniejsze prowadzona była przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i nawiązywała do postaci Sieciaków i Sieciuchów poznanych przez uczniów na portalu Sieciaki.pl Zajęcia poświęcone były problemowi nadużywania ekranów. Dzieci poznały Sieciakowe Zasady Ekranowe i dowiedziały się jak dbać o cyfrową higienę i umiar w korzystaniu z sieci. Przy okazji każdy z uczniów mógł sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby zbyt często i zbyt długo nie przesiaduje przed różnego rodzaju ekranami. Oj działo się ...
Polecamy !
J. Krokos
Bal Karnawałowy Klas 4 - 8
W środę 15 lutego odbył się bal karnawałowy dla klas 4 - 8. Uczniowie byli przebrani za różnorodne postaci, można było zobaczyć m.in. wróżki, księżniczki, żołnierzy, lekarzy, zakonnice i wiele, wiele innych. Podczas imprezy wszyscy świetnie się bawili przy skocznej muzyce. Pomiędzy pląsami uczniowie brali udział w zabawach, które przygotował Samorząd Uczniowski. Pod koniec balu zostali wybrani król i królowa balu, a zostali nimi: Ksawery z klasy 4 C oraz Natalia z klasy 5 B. Wyróżnienie za przebranie otrzymali również: Julia i Oskar z klasy 8 D. Na sam koniec wszyscy przebierańcy ustawili się do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Bal umożliwił wszystkich spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Z niecierpliwością czekamy na kolejny bal.
Było świetnie - dziękujemy !
Marzena Marek, Anna Gemander
Wycieczka Klasowa 2 A I 3 B
Walentynki to wyjątkowy czas kiedy jakoś życzliwiej spoglądamy na bliskich, częściej się uśmiechamy i jesteśmy dla siebie bardziej wyrozumiali. W tym właśnie dniu 14 lutego klasy 2 A i 3 B wybrały się na wycieczkę klasową do Bajki Pana Kleksa. Uczniowie przez ponad 5 godzin korzystali z licznych atrakcji oferowanych w tym wyjątkowym miejscu. Każda z klas miała możliwość zwiedzania Bajki Pana Kleksa z przewodnikiem, który podawał wskazówki jak odnaleźć trzy magiczne, zaginione przedmioty, by ukończyć misję. W Bajce Pana Kleksa na dzieci czekało ponad 1400 m2 zabaw, labiryntów, łamigłowek, osiem stref tematycznych, warsztaty naukowe, podwodny świat, ekologiczne zmagania i niekończąca się zabawa. O tym, że jest to niezwykłe miejsce możecie przekonać się ogladając galerię zdjęć pokazującą, że poprzez balansowanie pomiędzy fantazją i nauką Bajka Pana Kleksa rozwija w dzieciach chęć odkrywania świata, łączy ze sobą kulturę, edukację i zabawę - jak sama głosi i nie ma w tym stwierdzeniu ani krzty przesady. Jak to zawsze w bajkach bywa, wszystko kończy się dobrze, dzieci odnajdują zaginione przedmioty, a żeby tradycji stało się zadość wracają do domu z drobnymi pamiątkami, które będą im przypomninać to wyjątkowe miejsce.
Było super - polecamy !
J. Krokos
Szkolne Walentynki
14 lutego obchodzimy Święto Zakochanych. Z tej okazji jak co roku w naszej szkole, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentykową. Do specjalnie przygotowanego pudełka uczniowie mogli wrzucać swoją walentynkę. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie kartki były niezwykle kolorowe i starannie przygotowane. Zostały one dostarczone przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i trafiły do swoich adresatów. W tym dniu dominował w naszej szkole kolor czerwony, szczególnie na parterze w klasach 1-3 było baaaardzo czerwono.
Anna Gemander, Marzena Marek
Sieciaki - Pięć Zasad Bezpieczeństwa !
Dnia 13 lutego uczniowie klas młodszych : 1 A, 1 B, 2 A, 2 B i 3 B wzięli udział w ogólnopolskiej lekcji online z cyklu zajęć promujących bezpieczeństwo w internecie. Lekcja nawiązywała do fabuły książek z serii "Sieciaki" i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl., a prowadzona była przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznały pięć Sieciakowych Zasad Bezpieczeństwa: - Chroń swoją prywatność - Mów, jeśli coś jest nie tak - Nie ufaj osobom poznanym w sieci - Szanuj innych w sieci - Korzystaj z internetu z umiarem. Wraz z innymi uczniami z kilkuset szkół w Polsce wypowiadali się na zadawane przez prowadzącego pytania, wypełniali krzyżówkę, nazywali zagrożenia i póbowali znaleźć rozwiązania problemów. Idea przyświecająca temu spotkaniu była jasna i klarowna - bezpieczeństwo w sieci dzieci jest priorytetem dla dorosłych.
Informacja Dla Rodziców Dzieci Przybywających Z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
MEiN przygotowało dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy informację z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Jest ona opracowana zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Materiał ten zawiera informację o wymaganych dokumentach potrzebnych, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje je z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, należy skontaktować się z urzędem gminy. Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach, a brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych w szkole oraz mogą zostać objęci opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Nigdy nie wsiadaj samemu do samochodu osoby, której nie znasz.
Zawsze miej przy sobie zapisany numer telefonu, do Twojego rodzica lub opiekuna.
Nie udzielaj informacji o sobie ani o swoich bliskich obcym ludziom.
Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się po pomoc do nauczyciela oraz policjanta.
Czujesz się zagrożony – zadzwoń pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne).
polski
english
український
Komunikat dla rodziców / opiekunów:
Przypominaj dziecku, żeby nie wsiadało do samochodu osób przypadkowo napotkanych.
Dopilnuj aby Twoje dziecko miało przy sobie zawsze zapisany Twój numer telefonu.
Poinformuj swoje dziecko aby nie udzielało prywatnych informacji osobom obcym.
Twoje dziecko zawsze może zwrócić się o pomoc do nauczyciela lub policjanta.
Przypomnij, że w sytuacji zagrożenia dziecko może zadzwonić pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne)
polski
english
український
Policja
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999 Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 55 użytkowników
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.