Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
08.06.2023
Ada, Celia, Medard, Maksym, Seweryn, Wilhelm, Wyszesław
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2023-06-08
aktualnosci
Laboratoria Przyszłości
laboratoria przyszłości Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny
Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. laboratoria przyszłości
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
razem: 213 wiadomości
Zdrowa Dieta Na Co Dzień
Dnia 08 listopada obchodzony jest w Polsce Dzień Zdrowego Śniadania. Pierwsze śniadanie jest dla dzieci najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania zainicjował w 2007 r. ówczesny komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Markos Kyprianou. Jego celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywania się.
Dla uczniów klasy 3 B celebracja tego wyjątkowego święta powiązana była z realizacją scenariusza "Ile kalorii jest w diecie sportowca ?". W nawiązaniu do piramidy zdrowia, ustalenia wydatku energetycznego oraz w oparciu o zasadę tworzenia zdrowej diety, uczniowie przygotowali się samodzielnego skomponowania zdrowego śniadania.
Przygotowanie posiłku poprzedzone było zadbaniem o higienę rąk i miejsca pracy. W nawiązaniu do udziału dzieci w projekcie "Szkoła mycia rąk Maxa i Elli" uczniowie przypomnieli sobie zasady higieny przygotowywania i spożywania posiłków, omówili kolejne etaty właściwego mycia rąk, korzystania z mydła czy płynów do dezynfekcji.
Każde z dzieci samodzielnie przygotowało sobie kanapkę, no cóż musiały być pyszne, bo ... kilkoro uczniów podało je do sfotgrafowania już lekko nadgryzione :)
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
J. Krokos
Ile Kalorii Jest Diecie Sportowca ?
Klasa 3 B w ramach realizowanego projektu matematycznego "Matematyka. Co się liczy w sporcie ?" wzięła udział w opracowaniu kolejnego scenariusza dotyczącego zasad tworzenia zdrowej diety.
Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania: "Dlaczego ktoś od rana jest pełen energii, a inna osoba nie ma siły napisać nawet jednego zdania ? Czy to kwestia ich osobowości ? Może warto przyjrzeć się ich diecie ? Czy zdrowe odżywianie i matematyka mają ze sobą jakiś związek ?"
W trakcie zajęć dzieci zrozumiały jak w diecie ważne są kalorie oraz czym jest wydatek energetyczny. W oparciu o piramidę żywieniową oraz etykiety produktów spożywczych nauczyły się rozpoznawać, które produkty są zdrowe, a których należy unikać. Wspólnie skomponowały także pełnowartościowy obiad wykorzystując wiedzę o ułamkach.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
J. Krokos
Zbiórka Na Rzecz Schroniska
zbiorka psitul 2022.jpgDrodzy Rodzice ! Jak co roku w okresie jesienno - zimowym, Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę na schronisko, tym razem na schronisko bezdomnych zwierząt Psitulmnie w Zabrzu.
Schronisko potrzebuje konkretnych artykułów, dlatego prosimy o przynoszenie tylko i wyłącznie niżej wymienionych artykułów:

- Karma mokra dla psów i kotów,
- Koce,
- Ręczniki,
- Zabawki,
- Płyny do naczyń,
- Płyny do dezynfekcji,
- Płyny uniwersalne,
- Mydła w płynie.

Wszystkie artykuły można przynosić do szkoły od wtorku, tj. 08.11. do 25.11.22. do kartonów na parterze obok wejścia do szkoły. Prosimy, aby do każdej paczki dołączyć karteczkę z imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia, abyśmy mogły wpisać punkty dodatnie.
Z góry dziękujemy za pomoc podopiecznym schroniska !
Polecamy akcję !
Anna Gemander, Marzena Marek
Promujemy Czytelnictwo
W związku z promocją czytelnictwa i udziałem naszej szkoły w projekcie "Ratownicy czytelnictwa" nasi uczniowie podczas godzin wychowawczych przygotowali piękne i pomysłowe plakaty pod hasłem "Dlaczego warto czytać książki ?"
Miejmy nadzieję, że teraz uczniowie chętniej sięgną po książki, znając zalety ich czytania.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Agnieszka Gemander
Podsumowanie Akcji Charytatywnych
Chcielibyśmy wszystkim bardzo podziękować za udział w organizowanych w ostatnim czasie przez Szkolny Klub Wolontariatu akcjach: "Kasztany na wagę życia" oraz "Pomagamy i rośniemy piękni jak kwiaty".
Wspólnymi siłami zebraliśmy aż 1165 kg kasztanów, za które firma Pharmeko przelała na konto Rady Rodziców 699 zł. Jak widać pieniądze leżą na ziemi:)
W tym roku również Grono Pedagogiczne "zawiesiło" zwyczaj przynoszenia symbolicznych kwiatów z okazji Dnia Nauczyciela, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, postanowiliśmy przekazać na szczytny cel. W ramach akcji "Pomagamy i rośniemy piękni jak kwiaty" udało nam się zebrać 1594,43zł.
Łącznie udało nam się zebrać : 2293,43 zł .
Pieniądze te zostały przekazane na pokrycie kosztów leczenia naszych dwóch uczniów, zmagających się z chorobą nowotworową : Dawida z 5 klasy oraz Bartka z 8 klasy. Dzięki naszej całej społeczności szkolnej każdy z tych uczniów otrzymał po 1150 zł na zakup leków potrzebnych do walki z nowotworem. Przelewów dokonała Rada Rodziców.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy, że kolejny raz z tak dużym zaangażowaniem reagujecie na koordynowane przez nas akcje.
fotofotofotofoto
Dziękujemy !
Agnieszka Gemander
Sukces Poli
21 października 2022 r. w MOK odbył się uroczysty wernisaż wystawy podsumowującej 25 Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu, podczas którego Laureatom zostały wręczone dyplomy, nagrody oraz pamiątkowe katalogi z reprodukcjami prac laureatów.
Organizatorem Festiwalu było Liceum Plastyczne w Zabrzu, Miasto Zabrze, MOSiR Zabrze oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki - Szulik.
Jesteśmy bardzo dumni, gdyż wśród laureatów, którzy otrzymali wyróżnienie w konkursie, znalazła się nasza uczennica Pola Hawryliszyn z klasy 3 B. Dzieło Poli zostało wyróżnione przez jury konkursu, a jej praca znalazła się w specjalnie przygotowanym z tej okazji katalogu z rysunkami wszystkich laureatów. Pola otrzymała dyplom, pamiątkowy katalog oraz nagrodę, która pozwoli jej dalej rozwijać talent plastyczny.
fotofotofotofoto
Gratulujemy !
J. Krokos
Pamiętamy
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zadusznych to czas wspominania zmarłych, a pamięć o nich jest obowiązkiem każdego człowieka.
Jak co roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili groby na cmentarzu i zapalili znicze poległym żołnierzom oraz na grobach opuszczonych.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Anna Gemander
Bierzemy Udział W Akcji Ekologicznej
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice oraz Przyjaciele naszej Szkoły !
Jak zapowiadaliśmy już wcześniej, nasza szkoła bierze udział w projekcie ekologicznym "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" Ma on na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.
Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci !
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy !

Termin Akcji: 08 - 09.11.2022 (wtorek, środa)
Miejsce Akcji: Teren obok boiska tartanowego przy śmietnikach szkolnych.

W linku przesyłamy Państwu listę sprzętów elektronicznych i elektrycznych, które będą zbierane oraz plakat informacyjny.

elektrosmieci (plakat) ( rozmiar : 82.47 kB )
elektrosmieci (lista sprzętów) ( rozmiar : 69.12 kB )
Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji na rzecz naszej szkoły !
E. Michalska - Krupa
Konkurs Z Języka Angielskiego
Dnia 27 października uczniowie klas 4: Aleksy Jurzysta, Adam Strużyna i Roksana Rembalska reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie z języka angielskiego Plug into English.
Konkurs odbył się w Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 w Zabrzu - Mikulczycach. Spośród 21 uczestników uczennica klasy 4 C Roksana otrzymała wyróżnienie.
Poziom konkursu był bardzo wyrównany, drobne różnice w punktach decydowały o zajmowanych miejscach.
Gratulacje dla naszych uczestników. Życzę powodzenia w kolejnych konkursach.
fotofotofotofoto
Gratulujemy !
E. Chmielniak
Klocki Lego W Edukacji
Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości, który promuje zakup innowacyjnych pomocy naukowych, a tym samym daje możliwość edukacji na wyższym, nowoczesnym poziomie.
W ramach wsparcia nasza placówka zakupiła sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. Wśród nich znalazły się także klocki Lego Education dla klas 1-3 oraz klas 4-8.
Są one najlepszym narzędziem do nauki przedmiotów STEAM łączącym kolorowe elementy konstrukcyjne LEGO, łatwy w obsłudze sprzęt oraz intuicyjne środowisko kodowania oparte na języku Scratch. Poprzez ciekawą zabawę, która jest okazją do nauki, uczniowie rozwijają umiejętności myślenia krytycznego i rozwiązywania złożonych problemów o różnym stopniu trudności.
Nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w specjalnym szkoleniu metodycznym, które umożliwiło im zapoznanie się z przykładami wykorzystania klocków podczas zajęć z uczniami. Każdy z nauczycieli praktycznie przepracował scenariusz zajęć, wykonał zadania, programował oraz poznawał możliwości jakie dają zestawy oraz aplikacje.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Polecamy !
J. Krokos
mobidziennik
Informacja Dla Rodziców Dzieci Przybywających Z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
pomoc ukrainie
MEiN przygotowało dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy informację z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Jest ona opracowana zarówno w języku polskim jak i ukraińskim.
Materiał ten zawiera informację o wymaganych dokumentach potrzebnych, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje je z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, należy skontaktować się z urzędem gminy.
Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach, a brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych w szkole oraz mogą zostać objęci opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Dyrekcja
Komunikat KMP W Zabrzu / Комунікація КМП У Забже
Komunikat dla uczniów:
  • Nigdy nie wsiadaj samemu do samochodu osoby, której nie znasz.
  • Zawsze miej przy sobie zapisany numer telefonu, do Twojego rodzica lub opiekuna.
  • Nie udzielaj informacji o sobie ani o swoich bliskich obcym ludziom.
  • Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się po pomoc do nauczyciela oraz policjanta.
  • Czujesz się zagrożony – zadzwoń pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne).
polski
english
український
Komunikat dla rodziców / opiekunów:
  • Przypominaj dziecku, żeby nie wsiadało do samochodu osób przypadkowo napotkanych.
  • Dopilnuj aby Twoje dziecko miało przy sobie zawsze zapisany Twój numer telefonu.
  • Poinformuj swoje dziecko aby nie udzielało prywatnych informacji osobom obcym.
  • Twoje dziecko zawsze może zwrócić się o pomoc do nauczyciela lub policjanta.
  • Przypomnij, że w sytuacji zagrożenia dziecko może zadzwonić pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne)
polski
english
український
Policja
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 55 użytkowników
SieciakiKubusiowi Przyjaciele NaturySzkoła Bez PrzemocyPoznaj PolskęLaboratoria PrzyszłościSieciakiKubusiowi Przyjaciele NaturySzkoła Bez PrzemocyPoznaj PolskęLaboratoria Przyszłości
Szlachetna Paczka
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.
powered by scms © 2004 - 2023 design by sid