Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
19.05.2024
Celestyna, Iwona, Piotr, Iwo, Augustyn, Mikołaj, Potencjan
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2024-05-19
aktualnosci
Laboratoria Przyszłości
laboratoria przyszłości Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny
Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. laboratoria przyszłości
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
razem: 199 wiadomości
Spotkanie Z Fundacją "Twój Everest"
fotoW poniedziałek i wtorek w zeszłym tygodniu klasy 5 i 6 wzięły udział w warsztatach profilaktycznych, które przeprowadziła Fundacja "Twój Everest". Podczas pierwszej części warsztatów Pani Ania i Pan Marcin zaangażowali dzieci w zdania grupowe związane z tematyka zdrowego stylu życia natomiast druga część zajęć dotyczyła profilaktyki picia alkoholu z wykorzystaniem alkogogli. Alkogogle służą do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu czyli:
- obniżenie koncentracji,
- spowolnienie czasu reakcji,
- niemożność określenia kierunków,
- zniekształcenie widzianego obrazu,
- zmiany w ocenie odległości,
- zmniejszenie możliwości oceny sytuacji,
- podwójne widzenie
,
Warsztaty spodobały się uczniom ponieważ były nietypowe, ciekawe i aktywizujące. Oby więcej takich w przyszłości !
Promujmy zdrowy styl życia !
Pedagog Szkolny
Matematyka W Szkole
Zaraz po dłuższym odpoczynku, klasa 1 B ochoczo wzięła się do pracy i zrealizowała drugą część modułu projektu matematycznego. Po spacerze szkolnymi korytarzami i szukaniu symboli matematycznych, klasa podzieliła się na grupy wypełniając karty pracy.
Dzieci z dużym zaangażowaniem liczyły okna w salach szkolnych, pracowały z kalendarzem, odpowiadały na pytania do zadań czy odwzorowywały odnalezione już wcześniej symbole związane z matematyką.
Każde dziecko otrzymało Dzienniczek Wielkiego Matematyka, w którym po każdym zrealizowanym module wkleja naklejkę potwierdzającą zdobycie sprawności związanej z danym modułem projektu.
Trzymamy kciuki, by wszystkim udało się ukończyć cały projekt i otrzymać certyfikat, bo pierwszy wspólny po zrealizowaniu pierwszego modułu już mamy :)
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Damy radę !
J. Krokos
Tangramowe Potyczki Pierwszaków
Matematyka często nazywana królową nauk, bywa dla wielu uczniów przedmiotem spędzającym im sen z powiek. Na szczęście można "odczarować" matematykę i zwyczajnie się nią bawić:)
Uczniowie klasy 1 B postanowili poćwiczyć układanie obrazków z siedmiu kolorowych figur chińskiej układanki - tangramu. Zajęcia z tangramem pozwoliły na usystematyzowanie wiedzy na temat figur geometrycznych, utrwaliły nazewnictwo kolorów, wielkości oraz doskonaliły orientację przestrzenną,
Początki jak zawsze bywały trudne, ale z biegiem czasu i kolejnych ćwiczeń uczniowie w coraz szybszym czasie byli w stanie ułożyć kolejne obrazki.
W klasie pojawiło się kilkoro mistrzów w tangramowych potyczkach. Dzięki rywalizacji fair play kolejni uczniowie pokonywali szczeble zadań i zgłaszali się z wykonaniem ich w określonym czasie. Praca z tangramem pokazała także, że każdy może liczyć na pomoc drugiego, że warto delikatnie pokierować drugim tak, by i on miał swój sukces, z niewielką tylko pomocą.
Zabawa była super, a matematyka jak widać może być całkiem przyjemna.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Zachęcamy !
J. Krokos
Udział Naszych Uczniów W Akcji MEN "Szkoła Pamięta"
Kolejny już raz nasza szkoła przystąpiła do akcji pt. "Szkoła Pamięta". Jej celem jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów, pielęgnowanie pamięci o Polakach - bohaterach walczących o wolność i niepodległość naszego Państwa, poznanie historii Polski, regionu i miasta, w którym żyjemy.
W ramach akcji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami udały się na cmentarz w Zabrzu - Kończycach, aby zapalić znicze na opuszczonych grobach, Powstańcom Śląskim oraz zmarłym z Domu Opieki.
Także nasi najmłodsi uczniowie aktywnie włączyli się w akcję. Pierwszolasiści i trzecioklasiści wraz z wychowawczyniami wybrali się na pobliski cmentarz, by zapalić znicze. Drugoklasiści wzięli udział w zajęciach edukacyjnych związanych ze Świętem Wszystkich Świętych i Zaduszkami oraz wykonali prace platyczne i techniczne związane tematycznie z tymi wyjątkowymi listopadowymi dniami.
Pamięć o tych, którzy odeszli, uczy dzieci wrażliwości, szacunku i wdzięczności oraz zasad kulturalnego zachowania się na cmentarzu oraz wobec osób przeżywajacych żałobę.
W trakcie przeprowadzanych w klasach zajęć w ramach akcji MEN "Szkoła pamięta" dzieci poznawały także tradycje i zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii oraz w innych zakątkach świata, ucząc się należnego dla nich szacunku i zrozumienia.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Anna Gemander, Marzena Marek, J. Krokos
Natalka I Antek W Świecie Wielkiej Matematyki - Zaliczenie I Modułu
Klasa 1 B bierze w tym roku szkolnym, aktywny udział w projekcie matematycznym MAC "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki". Uczniowie otrzymali oryginalne "Dzienniczki Wielkiego matematyka" wraz ze specjalnymi naklejkami potwierdzającycmi zaliczenie kolejnych modułów proejektu. Projekt składa się z ośmiu modułów, w których Natalka i Antek zapraszają dzieci do odkrywania matematyki w codzienności.
W pierwszym module pt. "Matematyka w szkole" dzieci zapoznały się z budynkiem szkoły, budowały ciekawość związaną z poznawaniem szkoły, pracowały na poziomie dostosowanym do każdego ucznia, wzajemnie wspierając się w trakcie pracy w grupie oraz podczas uczenia się od siebie.
Ciekawym zadaniem do wykonania w tym module było odszukanie przez dzieci elemetów matematycznych w szkole, praca z wykorzystaniem kart pracy czy tworzenie mapy myśli. Dzieci ochoczo wzięły się do pracy i na szkolnych korytarzach odnazlazły: elementy przypominające figury geometryczne, cyfry i liczby, butelki z podanym litrażem, zegar odmierzający czas i wiele innych elementów ukrytej w szkole matematyki. Zajęcia miały na celu pokazanie, że matematyka nas otacza i dzięki uważności możemy ją odnaleźć w otaczającym nas środowisku.
Podsumowaniem zdobytych wiadomości i umiejętności było otrzymanie cetyfikatu potwierdzającego zrealizowanie i zaliczenie pierwszego modułu.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Gratulujemy !
J. Krokos
Sukcesy Naszych Uczniów
W środę, 25 października w III Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu, odbył się konkurs matematyczny "Krzyżówka Matematyczna na urodziny Zabrza". Polegał on na rywalizacji dwuosobowych drużyn, które w ciągu godziny rozwiązywały te same działania arytmetyczne. Wyniki tych działań były hasłami w krzyżówce i równocześnie datami historycznymi oraz liczbami związanymi z dziejami miasta.
Celem konkursu było:
1. Popularyzacja matematyki oraz historii Zabrza.
2. Rozwijanie umiejętności obliczeń rachunkowych w formie pisemnej i pamięciowe.
3. Zdobywanie wiedzy na temat swojego miasta poprzez wspólną zabawę i działanie.
4. Propagowanie idei pozytywnej rywalizacji i współpracy między uczniami.
W konkursie brali udział uczniowie z 7 szkół podstawowych oraz 5 ponadpodstawowych.
O kolejności zajętych miejsc zdecydowała liczba prawidłowo wpisanych haseł.
W kategorii szkół podstawowych trzecie miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły: Marcela Łakomy z kl. 8A i Yuliia Chernoivanenko z kl. 8B.
Serdecznie im gratulujemy i jesteśmy z nich dumni !
fotofotofotofoto
fotofoto
Brawo !
A. Kamińska
Zdrowie Na Talerzu
Niezależnie od wieku każdy z nas wie, że podstawą zdrowia jest właściwa dieta. Piramida zdrowego żywienia pomaga w ułożeniu dobrze zbilansowanej diety i właściwym doborze produktów z różnych grup żywieniowych tak, aby dostarczyć potrzebnych składników i mikroelementów potrzebnych do rozwoju naszego organizmu.
W trakcie zajęć z edukacji przyrodniczej uczniowie klasy 1 B zapoznali się z piramidą zdrowego żywienia, omówili produkty poszczególnych grup żywieniowych oraz zastanowili się jakich witamin dostarczają.
Podsumowaniem zajęć było wykonanie zdrowej kanapki z podanych elementów. Każde z dzieci wycinało sylwetki składników na kanapkę, a następnie według własnego pomysłu skomponowało i nakleiło na talerzyk wykonaną kanapkę.
Wykonane prace dzieci zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu i być może zainspirują innych uczniów do przygotowania sobie do szkoły zdrowej kanapki.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Polecamy !
J. Krokos
Spotkanie Dla Rodziców
W dniu 26. 10. 2023 r. odbyło się spotkanie pedagoga szkolnego z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu. Na spotkaniu był także obecny funkcjonariusz Policji. Tematyka spotkania związana była z zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego używania Internetu oraz uzależnieniem od niego.
Zebranym rodzicom przedstawiono wyniki ankiety, która została przeprowadzona w październiku w szkole wśród uczniów – ankieta dotyczyła bezpieczeństwa w sieci:
Najważniejsze wyniki:
- 85% uczniów posiada konta na portalach społecznościowych (posiadają konta na Facebooku, Instagramie, Twiterze, Tik Tok, You Tube i innych),
- 6% uczniów przyznaje, że jest cały czas online,
- 52% uczniów przyznało, że rodzice limitują czas spędzony przed komputerem,
- 32% uczniów przyznaje, że odwiedziło strony niestosowne do ich wieku,
- najczęstszym atakiem cyberprzemocy w Internecie jest wyzywanie, ośmieszanie. Niestety 46% respondentów twierdzi, że nikomu o tym nie mówi,
- uczniowie przyznali, że poprzez Internet podają swoje dane: numer telefonu (45%), adres email (49%), adres zamieszkania (11%),
- tylko 28% przyznaje, że nigdy nie zaniedbali swoich obowiązków domowych lub szkolnych, bo stracili poczucie czasu przebywając w sieci,
- 23% respondentów przyznaje, że "zarywa noce", aby korzystać z Internetu,
- 27% przyznaje, że ma swoje tajemnice, związane z tym, co robią korzystając z Internetu,
- 39% publikuje swoją twórczość,
- 31% ujawniło czyjeś prywatne rozmowy w Internecie,
- 24% przyznaje, że został wykluczony z grupy rówieśniczej.

Omówione zostały niektóre możliwości aplikacji związane z kontrolą rodzicielską. Wyjaśniono pojęcie hejtu, krytyki i mowy nienawiści. Funkcjonariusz Policji przekazał najnowsze metody oszust cyberprzestępców, wskazał także skuteczne metody obrony przed cyberatakiem. Mówił też o zagrożeniach, jakie młodzi ludzie mogą spotkać w wirtualnym świecie oraz radził, jak ich unikać.
Wspieramy !
A. Bracisiewicz
Pasowanie Na Ucznia
Środa 25 października była wyjątkowym dniem dla naszych pierwszaków. Był to dzień Pasowania na Ucznia.
Od wielu już dni pierwszaki przygotowywały się do tego święta. Uczyły się wierszyków, piosenek, poznawały scenariusz uroczystości, z zaciekawieniem oraz lekkim niepokojem czekały na występ przed Rodzicami.
Był to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów naszej szkoły.
Próby przyniosły zamierzone efekty. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze.
Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielką kredką przez wychowawczynie. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy, plany lekcji, odblaski oraz super znaczki do kluczy wydukowane na drukarkach 3D pozyskanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Pani Dyrektor życzyła wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla Nich dniu, wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych oraz satysfakcji i dumy z bycia uczniami naszej szkoły.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Gratulujemy !
J. Krokos
Żywa Lekcja Przyrody
W poniedziałek 23. 10. 2023 r. kolejny już raz gościliśmy w naszej szkole Pana Krystiana - biologa, pasjonata zwierząt egzotycznych z Ośrodka Edukacji Proekologicznej "Bitis" z Siemianowic Śląskich.
Chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji przyrody pod tytułem: "Świat owadów, pajęczaków, płazów i gadów". Organizatorką tej lekcji w naszej szkole była p. Izabela Wieczorek, nauczycielka przyrody.
W czasie zajęć wszyscy jej uczestnicy zapoznali się z życiem i biologią prezentowanych okazów, warunkami ich hodowli oraz ciekawostkami z ich życia. Podczas zajęć uczniowie poznali: karaczany argrentyńskie, żabę, ptasznika czerwonoodwłokowego oraz skorpiona cesarskiego, natomiast z kręgowców ciekawe gatunki płazów i gadów reprezentowane przez salamandrę plamistą, żółwia greckiego, wężoszyja, scynka olbrzymiego, agamę brodatą, pytona królewskiego, boa dusiciela oraz pięknie ubarwioną anakondę żółtą. Po prelekcji i pokazie chętni i odważni uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia z jednym z ciekawych okazów węży – boa dusicielem.
Żywa lekcja przyrody cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród jej uczestników. Dostarczyła im ona nie tylko wiedzy dotyczącej ich życia i hodowli, lecz także umożliwiła im bliski kontakt z egzotycznymi gatunkami prezentowanych grup zwierząt: owadów, pajęczaków, płazów i gadów.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Dziękujemy !
J. Krokos
mobidziennik
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 40 użytkowników
Ministerstwo Edukacji i NaukiSzkoła Bez PrzemocyPoznaj PolskęLaboratoria PrzyszłościAkademia Bezpiecznego PuchatkaMinisterstwo Edukacji i NaukiSzkoła Bez PrzemocyPoznaj PolskęLaboratoria PrzyszłościAkademia Bezpiecznego Puchatka
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.
powered by scms © 2008 - 2024 design by sid