Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
06.06.2023
Laura, Laurenty, Nora, Norbert, Dominika, Paulina, Symeon
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2023-06-06
aktualnosci
Laboratoria Przyszłości
laboratoria przyszłości Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny
Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. laboratoria przyszłości
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
razem: 210 wiadomości
Apel Klas Młodszych
Jak co miesiąc, w piatek 02.12. odbył się apel klas młodszych.
Punktem najważniejszym apelu było rozdanie nagród w konkursie plastycznym "11 listopada Wolność w bieli i czerwieni" dla Bartka, Wojtka i Antosi.
Wszyscy oczekiwali na pochwałę klas najgrzeczniejszych w listopadzie, no cóż dzieci muszą jeszcze troszkę popracować nad zachowaniem.
Pani zapowiedziała wizytę św. Mikołaja w szkole oraz jak zawsze duży akcent postawiono na przypomnienie o bezpiecznym i kulturalnym zachowaniu podczas przerw na korytarzu.
fotofotofotofoto
J. Krokos
Warsztaty Mikołajowe W 3 B
W ramach tegorocznych mikołajek uczniowie klasy III B wzięli udział w niezwykłych warsztatach "Master Cook Junior - Kuchnia molekularna".
Warsztaty nazwiązywały do szeregu przedsięwzięć, w których klasa bierze aktywny udział realizując projekty i scenariusze Uniwesytetu Dzieci.
Podczas warsztatów sala lekcyjna zamieniła się w magiczną kuchnię, a uczniowie mieli okazję poznać właściwości suchego lodu i innych tajemnych składników.
Dzięki zastosowaniu tych substancji stworzyli wspólnie pyszne i zdrowe przekąski. Dzieci otrzymały zestaw specjalnych produktów oraz sprzętów przydatnych w kuchni. Tak przygotowani mali kucharze samodzielnie wyczarowali m.in.: najszybsze lody świata, jadalną ziemię oraz owocowy kawior.
Mimo, że zabawy było sporo, a na buziach dzieci malowało się zaskoczenie i podziw, nie zapominały o zasadach higieny. Na ławkach utrzymywany był porządek, dbano o czystość wokół siebie oraz dokładnym szorowaniu rąk, zgodnie z zasadami realizowanymi w oparciu o program "Wirusoochrona".
Dzieci były pod ogromnym wrażeniem warsztatów, a samodzielnie przygotowane lody śmietankowe i o smaku coli, jadalne babki z piasku czy kawiorowe żelki na długo pozostaną im w pamięci.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Polecamy !
J. Krokos
Pokaz Dla Klas Młodszych
We wtorek 29.11.2022 odbył się w naszej szkole wyjątkowy pokaz dla klas I - III. Instruktorzy z Chorzowskiego Uniwersytetu Rozwoju przedstawili dzieciom w dwóch grupach pokaz z ciekłym azotem - "Zimno, zimniej, lodowato! – pokaz eksperymentów z zastosowaniem ciekłego azotu."
Podczas pokazu uczestnicy poznali właściwości niezwykłego i widowiskowego ciekłego azotu, a przede wszystkim temperaturę (-195,8oC). Zaprezentowano spektakularne doświadczenia, między innymi:
- zdrowe chipsy miętowe,
- najszybsze lody świata,
- owocowy młotek,
- nieudany prezent.
Przedstawiciele klas brali udział w fabularyzowaych scenkach i doświadczeniach. Wszyscy z zaciekawieniem skosztowali kukurydzianych chrupek, które z ciekłym azotem smakowały jak z zamrażarki. Na zakończenie widowiskowa azotowa mgła spowiła parkiet sali gimnastycznej wywołując zdziwienie wszystkich obecnych na pokazie.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Polecamy !
J. Krokos
Zebrania Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że na dzień 05 grudnia 2022 zaplanowane zostały zebrania dla rodziców uczniów klas 4 - 8. Zebrania będą odbywały się w godz. 17.00 - 19.00 - zgodnie z harmonogramem ustalonym przez wychowawców i przekazanym Rodzicom.
Wychowawcy klas 1 - 3 odbędą wywiadówki podsumowujące pierwszy semestr w ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi.
Na zebraniach w klasach 4 - 8 Rodzice zostaną między innymi poinformowani o ocenach prognozowanych z poszczególnych przedmiotów.
Zapraszamy !
Dyrekcja
Akcja "Książka Tygodnia"
fotoW ramach promocji czytelnictwa wprowadziliśmy w naszej szkole akcję "Książka tygodnia"
Na parterze znajduje się tablica, na której w każdym tygodniu będziemy zamieszczać krótką recenzję książki, która jest warta polecenia i przeczytania. Prezentowane będą nie tylko nowości, ale również książki starsze z różnych gatunków literackich.
Drodzy Uczniowie, jeśli sami przeczytaliście książkę, którą chcielibyście polecić swoim koleżankom czy kolegom, koniecznie napiszcie krótką recenzję o czym jest wybrana przez Was pozycja i dlaczego warto ją po nią sięgnąć.
Osoby, które w ciekawy sposób zachęcą innych do przeczytania wybranej książki otrzymają ocenę z języka polskiego.
Prace prosimy oddawać do biblioteki szkolnej.
Z niecierpliwością czekamy na Wasze propozycje.
Zapraszamy !
Agnieszka Gemander
Akcja Mikołajkowa
fotoDrodzy Rodzice i Uczniowie, w związku ze zbliżającymi się świętami ruszamy już po raz piąty z naszą akcją "I Ty możesz zostać św. Mikołajem".
To dzięki Wam, co roku, sprawiamy, że na twarzach naszych dzielnych małych pacjentów z oddziału onkologicznego, nefrologicznego czy gastroenterologicznego w Zabrzu pojawia się uśmiech.
W tym roku również chcielibyśmy wszystkich zaprosić do udziału w akcji.
Pragniemy przygotować paczki dla dzieciaków, które święta spędzą w szpitalu.

Co zbieramy:
- nowe i używane gry planszowe
- gry edukacyjne
- puzzle
- książeczki dla młodszych i starszych
- kolorowanki
- bloki, długopisy, mazaki, kredki,
- pluszaki nowe i używane

Akcja trwa: od 29. 11. 2022 do 12.12.2022
Nowe rzeczy jak zwykle przeznaczymy na paczki dla pacjentów, natomiast używane przeznaczymy na grudniową loterię, o którą nasi uczniowie dopytywali.
Do każdej paczki prosimy o doczepienie karteczki z imieniem, nazwiskiem oraz klasą, bym mogła wpisać punkty. Paczki prosimy wkładać do kartonu umieszczonego na parterze.
Polecamy !
Agnieszka Gemander
Konkurs Mikołajkowy Dla Klas 4 - 8
fotoUwaga konkurs !
Serdecznie zapraszamy do mikołajkowego konkursu z j. angielskiego pt. "A letter to Santa Claus."
Szczegóły konkursu znajdziecie na plakacie informacyjnym!
Termin składania prac u nauczycieli j. angielskiego do 09 grudnia
Czekamy na Wasze piękne listy !
Zapraszamy !
Marzena Marek
Mikołajkowy Konkurs Dla Klas Młodszych
fotoSamorząd Uczniowski ogłasza mikołajkowy konkurs dla klas 1-3 pt. "W Krainie Świętego Mikołaja."
W konkursie należy w formie plastycznej przedstawić miejsce zamieszkania i dom Świętego Mikołaja.
W ocenie prac konkursowych komisja weźmie pod uwagę kreatywność wyobraźnię i samodzielność wykonania pracy.
Technika wykonania pracy - dowolna.
Termin - 6 grudnia - podpisane prace dzieci osobiście oddają Mikołajowi podczas jego odwiedzin w klasie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie !
Zapraszamy !
Marzena Marek, Anna Gemander
Starsi Czytają Młodszym Oraz Loteria Fantowa
Dnia 25.11. z okazji Święta Pluszowego Misia w naszej szkole odbyły się dwie akcje "Starsi czytają młodszym" oraz loteria fantowa z pluszakami, która dawała możliwość wylosowania maskotki.
W ramach akcji czytelniczej uczniowie klas ósmych ze Szkolnego Koła Wolontariatu weszli do klas młodszych, by przeczytać dzieciom humorystyczne bajki i opowiadanie "Serduszko małego misia".
Każda historia z misiami w tle, niosła przesłanie, które warto wykorzystać w codziennym nie zawsze bajkowym życiu.
Loteria fantowa była ogromnym przeżyciem dla naszych uczniów niezależnie od wieku. W długich kolejkach ustawiali się i młodsi i starsi, by za symboliczne 2 zł wylosować numerek, któremu przypisana była maskotka. Radości było sporo, a niektórzy zostali "zdobywcami" nawet kilku nowych, pluszowych przyjaciół.
Zainteresowanie uczniów loterią było ogromne, ponieważ podczas dwóch przerw 10-minutowych członkowie Szklonego Klubu Wolontariusza sprzedali 315 losów, co łącznie nam dało 630 zł. Niestety, po raz pierwszy zabrakło nam fantów.
Ponieważ uczniowie dopytywali, kiedy będzie następna loteria, dlatego postaramy się przeprowadzić jeszcze jedną w grudniu.
Uzbierane pieniądze zostaną przekazane na zakup drobnych upominków dla naszych seniorów przebywających w Domu Opieki Społecznej przy ul. Jaskółczej, których nasi wolontariusze odwiedzają raz w tygodniu.
Bardzo dziękujemy za przyniesienie pluszaków oraz udział w loterii.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Dziękujemy !
J. Krokos
Andrzejki W Klasie 1 A
Dnia 24 listopada 2022 r. w klasie 1A odbyły się wróżby andrzejkowe.
Andrzejki, czyli tradycyjny wieczór wróżb celebrowany jest w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Przez lata wokół tego dnia narodziło się wiele tradycji. Święty Andrzej to orędownik zakochanych, dlatego panny wierzyły, że pomoże im w znalezieniu miłości życia, a nawet w poznaniu daty zamążpójścia.
W związku z tym znaczna część wróżb andrzejkowych dotykała tematyki matrymonialnej w myśl starego przysłowia: "W noc świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja". Przez lata charakter andrzejek znacznie się zmienił. Tego dnia wróżą sobie nie tylko panny i jest to traktowane przede wszystkim jako zabawa.
Jedna z najbardziej rozpowszechnionych wróżb to lanie wosku do wody przez klucz i odczytywanie odlewu w świetle świecy. Bardzo znanymi wróżbami są także marsz butów i "celowanie" w imię przyszłego męża / żony. Widać na zdjęciach, że dobrze się bawiliśmy i traktujemy wróżby z przymrużeniem oka.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
B. Durczyńska
mobidziennik
Informacja Dla Rodziców Dzieci Przybywających Z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
pomoc ukrainie
MEiN przygotowało dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy informację z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Jest ona opracowana zarówno w języku polskim jak i ukraińskim.
Materiał ten zawiera informację o wymaganych dokumentach potrzebnych, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje je z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, należy skontaktować się z urzędem gminy.
Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach, a brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych w szkole oraz mogą zostać objęci opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Dyrekcja
Komunikat KMP W Zabrzu / Комунікація КМП У Забже
Komunikat dla uczniów:
  • Nigdy nie wsiadaj samemu do samochodu osoby, której nie znasz.
  • Zawsze miej przy sobie zapisany numer telefonu, do Twojego rodzica lub opiekuna.
  • Nie udzielaj informacji o sobie ani o swoich bliskich obcym ludziom.
  • Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się po pomoc do nauczyciela oraz policjanta.
  • Czujesz się zagrożony – zadzwoń pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne).
polski
english
український
Komunikat dla rodziców / opiekunów:
  • Przypominaj dziecku, żeby nie wsiadało do samochodu osób przypadkowo napotkanych.
  • Dopilnuj aby Twoje dziecko miało przy sobie zawsze zapisany Twój numer telefonu.
  • Poinformuj swoje dziecko aby nie udzielało prywatnych informacji osobom obcym.
  • Twoje dziecko zawsze może zwrócić się o pomoc do nauczyciela lub policjanta.
  • Przypomnij, że w sytuacji zagrożenia dziecko może zadzwonić pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne)
polski
english
український
Policja
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 75 użytkowników
HelplineDziecko W SieciNakarm Głodne DzieckoOgólnopolska Koalicja Na Rzecz Bezpiecznego internetuPoznaj PolskęHelplineDziecko W SieciNakarm Głodne DzieckoOgólnopolska Koalicja Na Rzecz Bezpiecznego internetuPoznaj Polskę
Szlachetna Paczka
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.
powered by scms © 2004 - 2023 design by sid