Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
06.06.2023
Laura, Laurenty, Nora, Norbert, Dominika, Paulina, Symeon
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2023-06-06
aktualnosci
Laboratoria Przyszłości
laboratoria przyszłości Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny
Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. laboratoria przyszłości
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
razem: 210 wiadomości
Konkurs Plastyczny Górnika Zabrze
fotoDrodzy Uczniowie!
Górnik Zabrze ogłosił konkurs plastyczny na bombkę bożonarodzeniową z symbolami klubu piłkarskiego Górnika Zabrze.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-8, technika wykonania bombki jest dowolna.
Prace należy dostarczyć do 1 grudnia, klasy 1-3 do p.Działo, klasy 4-8 do p.Kowalczyk. Udział w konkursie jest dobrowolny, ale serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów, gdyż klub przewidział atrakcyjne nagrody.
Najładniejsze bombki będą wręczane gościom i działaczom w Świątecznej Gali Rozdania Nagród im. S. Oślizly.
Zapraszamy i polecmy !
Dyrekcja
Podsumowanie Akcji "Kolorowe Kredki"
Nadszedł czas, by oficjalnie podziękować wszystkim za udział w akcji "Kolorowe kredki".
To dzięki Wam udało nam się zebrać ponad 6300 używanych kredek.
Wszystkie kredki zostały naostrzone, wyczyszczone z zabrudzeń. Następnie kredki powyżej 10 cm zostały posegregowane według kolorów, natomiast mniejsze kredki zostały włożone do woreczków. Jak widać na jednym ze zdjęć trafiły do nas również miniaturowe kredki, które z pewnością zostaną również wykorzystane. Podczas akcji zebraliśmy również 7 opakowań nowych kredek, za co bardzo dziękujemy.
Nasi wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu przy tej akcji pracowali prawie 2 miesiące, za co bardzo im dziękujemy. Przy tej ilości kredek podczas ostrzenia u niektórych pojawiły się nawet odciski na palcach, ale jak twierdzą najważniejsze, że mogą pomagać. I taka postawa naszych uczniów, najbardziej nas cieszy.
Wszystkie zebrane kredki zostały wysłane do Szkoły Podstawowej nr 1 z Wołomina. Działający tam wolontariusze, przekażą je do świetlic szpitalnych lub wykonają przepiękną biżuterię, którą następnie wystawią na aukcjach charytatywnych.
fotofotofotofoto
Dziękujemy !
Agnieszka Gemander
Konkurs Na Audiobook
Zapraszamy wszystkich uczniów klas 1 - 8 do udziału w konkursie na najlepszy audiobook "Czytam dla siebie - czytam dla Ciebie"
Zadanie polega na pięknym przeczytaniu przez ucznia baśni, opowiadania, bajki terapeutycznej itp. i nagraniu głosu dziecka na dowolny nośnik.
Ocenie będzie podlegać dykcja, płynność czytania, poprawność, wyrazistość, modulacja głosu, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych, tempo, jakość nagrania i ogólne wrażenie. Dozwolone jest czytanie z podkładem muzycznym. Można również zaprosić kogoś do wspólnego czytania (rodziców, dziadków, rodzeństwo itp.)
Zachęcamy, by wykorzystać teksty z podręcznika do języka polskiego, by mogły posłużyć polonistom na lekcjach jako wzorcowe przykłady:)
Gotowe audiobooki proszę przesłać drogą mailową do 5 grudnia na adres: b.stokwisz@sp1.zabrze.pl lub ag.gemander@sp1.zabrze.pl.
Nadesłane prace będą oceniane w dwóch kategoriach:
– klasy 1 – 3
– klasy 4 – 8
Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.
Organizatorami konkursu są Panie: Bożena Stokwisz oraz Agnieszka Gemander
Zapraszamy !
Agnieszka Gemander, B. Stokwisz
Święto Niepodległości W Zabrzu
Obchodzone w dniu 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest dla Polaków jednym z najważniejszych dni w roku. To właśnie 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapy świata.
W tym dniu na ulicach miast w całej Polsce zobaczymy tradycyjnie wywieszone flagi, a mieszkańcy chętnie uczestniczą w uroczystych obchodach.
Także nasze miasto w godny sposób świętowało to patriotyczne święto. O godz. 10.00, na placu Warszawskim odbył się koncert Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Pana Henryka Mandrysza, a następnie rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Uroczystości rozpoczęło wystąpienie Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki - Szulik oraz przedstawicieli samorządu, zaprezentowano etiudę artystyczną z cyklu "Szkicownik Polski".
Także i Poczet sztandarowy naszej szkoły uczetniczył w uroczystościach.
Po programie artystycznym uczestnicy przemaszerowali do kościoła pw. św. Anny, gdzie odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego "Resonans con tutti".
Po nabożeństwie pod krzyżem na placu kościelnym, uczniowie klasy ósmej: Hania, Natalia i Filip oraz Gosia i Milena wraz z opiekunem p. Anną Gemander złożyli kwiaty i znicze w hołdzie tym, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
J. Krokos
11 Listopada W Naszej Szkole
Święto Niepodległości to wyjątkowe, patriotyczne święto dla każdego Polaka. Także uczniowie naszej Szkoły godnie świętowali 11 listopada. W klasach przeprowadzono liczne pogadanki przybliżajace uczniom historię naszej Ojczyzny, zapoznano ich z sylwetkami wybitnych Polaków, wykonano flagi i kotyliony.
Punktem kulminacyjnym był udział dzieci w akcji "Szkoła do hymnu" oraz odśpiewanie hymnu państwowego o godz. 11.11. W szkole pojawiły się tematyczne gazetki, drzwi klas udekorowano biało-czerwonymi sercami i plaktami z sylwetkami związanych z tamtymi czasami Polakami.
Przeprowadzony konkurs plastyczny "11 listopada wolność w bieli i czerwieni" zgromadził liczne prace uczniów klas 1 - 8 i zachwycił pomysłami wykonania.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
J. Krokos
Natura(Lnie) W Zabrzu
fotoW dniu 08.11 wraz z czwórką uczniów klasy 8 C Pan Robert Jezuit wybrał się na rozpoczynającą się już drugą edycję projektu ekologicznego "Natura(lnie) w Zabrzu" do II Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kilara w Zabrzu przy ul.Piłsudskiego 29.
Na wstępie wysłuchali ciekawych wykładów nt. "Jedzenie a zdrowie" oraz "Jak nie marnować żywności?".
Następnie uczniowie z kilkunastu zabrzańskich szkół zostali podzieleni na cztery grupy i udali się na warsztaty nt. "Klimatyczna dieta. Uczeń - nauczycielem i mentorem". W tym czasie dla nauczycieli został przeprowadzony wykład nt. "Dzieciństwo i beton" dot. m.in. betonozy miast.
Uczniowie, którzy wzięli udział w powyższych warsztatach zostali przygotowani do przekazania wiedzy kolegom i koleżankom z klas młodszych.
Polecamy !
R. Jezuit
Akcja Ekologiczna
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w naszą akcję "Wszystkie Dzieci Zbierają Elektrośmieci".
Akcja trwała dwa dni 8 i 9 listopada i każdy uczeń oraz Przyjaciel naszej Szkoły mógł oddać swoje elektrośmieci, które odbierała specjalna firma. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.
Dostarczone przez Was elektrośmieci zostały odebrane, a ich ilość przerosła nasze oczekiwania !.️
Dziękujemy i zapraszamy do udziału w innych zbiórkach organizowanych w szkole !
fotofotofotofoto
fotofotofoto
Dziękujemy !
E. Michalska - Krupa
Zdrowa Dieta Na Co Dzień
Dnia 08 listopada obchodzony jest w Polsce Dzień Zdrowego Śniadania. Pierwsze śniadanie jest dla dzieci najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania zainicjował w 2007 r. ówczesny komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Markos Kyprianou. Jego celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywania się.
Dla uczniów klasy 3 B celebracja tego wyjątkowego święta powiązana była z realizacją scenariusza "Ile kalorii jest w diecie sportowca ?". W nawiązaniu do piramidy zdrowia, ustalenia wydatku energetycznego oraz w oparciu o zasadę tworzenia zdrowej diety, uczniowie przygotowali się samodzielnego skomponowania zdrowego śniadania.
Przygotowanie posiłku poprzedzone było zadbaniem o higienę rąk i miejsca pracy. W nawiązaniu do udziału dzieci w projekcie "Szkoła mycia rąk Maxa i Elli" uczniowie przypomnieli sobie zasady higieny przygotowywania i spożywania posiłków, omówili kolejne etaty właściwego mycia rąk, korzystania z mydła czy płynów do dezynfekcji.
Każde z dzieci samodzielnie przygotowało sobie kanapkę, no cóż musiały być pyszne, bo ... kilkoro uczniów podało je do sfotgrafowania już lekko nadgryzione :)
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
J. Krokos
Ile Kalorii Jest Diecie Sportowca ?
Klasa 3 B w ramach realizowanego projektu matematycznego "Matematyka. Co się liczy w sporcie ?" wzięła udział w opracowaniu kolejnego scenariusza dotyczącego zasad tworzenia zdrowej diety.
Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania: "Dlaczego ktoś od rana jest pełen energii, a inna osoba nie ma siły napisać nawet jednego zdania ? Czy to kwestia ich osobowości ? Może warto przyjrzeć się ich diecie ? Czy zdrowe odżywianie i matematyka mają ze sobą jakiś związek ?"
W trakcie zajęć dzieci zrozumiały jak w diecie ważne są kalorie oraz czym jest wydatek energetyczny. W oparciu o piramidę żywieniową oraz etykiety produktów spożywczych nauczyły się rozpoznawać, które produkty są zdrowe, a których należy unikać. Wspólnie skomponowały także pełnowartościowy obiad wykorzystując wiedzę o ułamkach.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
J. Krokos
Zbiórka Na Rzecz Schroniska
zbiorka psitul 2022.jpgDrodzy Rodzice ! Jak co roku w okresie jesienno - zimowym, Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę na schronisko, tym razem na schronisko bezdomnych zwierząt Psitulmnie w Zabrzu.
Schronisko potrzebuje konkretnych artykułów, dlatego prosimy o przynoszenie tylko i wyłącznie niżej wymienionych artykułów:

- Karma mokra dla psów i kotów,
- Koce,
- Ręczniki,
- Zabawki,
- Płyny do naczyń,
- Płyny do dezynfekcji,
- Płyny uniwersalne,
- Mydła w płynie.

Wszystkie artykuły można przynosić do szkoły od wtorku, tj. 08.11. do 25.11.22. do kartonów na parterze obok wejścia do szkoły. Prosimy, aby do każdej paczki dołączyć karteczkę z imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia, abyśmy mogły wpisać punkty dodatnie.
Z góry dziękujemy za pomoc podopiecznym schroniska !
Polecamy akcję !
Anna Gemander, Marzena Marek
mobidziennik
Informacja Dla Rodziców Dzieci Przybywających Z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
pomoc ukrainie
MEiN przygotowało dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy informację z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Jest ona opracowana zarówno w języku polskim jak i ukraińskim.
Materiał ten zawiera informację o wymaganych dokumentach potrzebnych, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje je z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, należy skontaktować się z urzędem gminy.
Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach, a brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych w szkole oraz mogą zostać objęci opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Dyrekcja
Komunikat KMP W Zabrzu / Комунікація КМП У Забже
Komunikat dla uczniów:
  • Nigdy nie wsiadaj samemu do samochodu osoby, której nie znasz.
  • Zawsze miej przy sobie zapisany numer telefonu, do Twojego rodzica lub opiekuna.
  • Nie udzielaj informacji o sobie ani o swoich bliskich obcym ludziom.
  • Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się po pomoc do nauczyciela oraz policjanta.
  • Czujesz się zagrożony – zadzwoń pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne).
polski
english
український
Komunikat dla rodziców / opiekunów:
  • Przypominaj dziecku, żeby nie wsiadało do samochodu osób przypadkowo napotkanych.
  • Dopilnuj aby Twoje dziecko miało przy sobie zawsze zapisany Twój numer telefonu.
  • Poinformuj swoje dziecko aby nie udzielało prywatnych informacji osobom obcym.
  • Twoje dziecko zawsze może zwrócić się o pomoc do nauczyciela lub policjanta.
  • Przypomnij, że w sytuacji zagrożenia dziecko może zadzwonić pod numer alarmowy 112 (połączenie jest bezpłatne)
polski
english
український
Policja
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 1 użytkownik, dziś: 70 użytkowników
Zachowaj trzeźwy umysłNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0Dziecko W SieciOgólnopolska Koalicja Na Rzecz Bezpiecznego internetuPoznaj PolskęZachowaj trzeźwy umysłNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0Dziecko W SieciOgólnopolska Koalicja Na Rzecz Bezpiecznego internetuPoznaj Polskę
Szlachetna Paczka
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.
powered by scms © 2004 - 2023 design by sid