Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
28.04.2024
Bogna, Waleria, Witalis, Paweł, Maria
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2024-04-28
aktualnosci
Laboratoria Przyszłości
laboratoria przyszłości Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją tej inicjatywy edukacyjnej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań z tzw. kierunków STEAM - nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.
Laboratoria Przyszłości: film promocyjny
Nasza placówka uzyskała wsparcie finansowe w kwocie 157 800 złotych bez konieczności wniesienia wkładu własnego. W ramach wsparcia zakupiono sprzęt służący rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności. laboratoria przyszłości
Wśród zakupionych sprzętów znalazły się m.in.: drukarki 3D z akcesoriami oraz filamentami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami – statywem, lampą, gimbalem, mikrofon, mikroport, stacja lutownicza HOT Air z grotem, długopisy 3 D, dron DJI Ryze Tello, zestawy robotów Lego Education SPIKE Prime i Essential oraz zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7”, a także zestawy klocków mini Waffle z kartami EDU i Mini Waffle Konstruktor , BeCreo zestawy z mikrokontrolerem, Photon – zestaw robotów z akcesoriami, szafki z klockami oraz regały i szafki do przechowywania zakupionego sprzętu.
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne na poziomie klas 1 – 8 w realizacji treści np. z techniki czy informatyki, rozwinie działania kół zainteresowań np. plastycznego czy muzycznego, wzbogaci zajęcia pozalekcyjne co pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać talenty na miarę swoich możliwości oraz uświetni uroczystości szkolne.
razem: 178 wiadomości
Nabór Do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego W Kadencji 2024 - 2026
Informujemy, że ogłoszony został nabór do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego w kadencji 2024-2026.
Rekrutacja kandydatów ubiegających się o mandat Radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego w kadencji 2024-2026 rozpoczyna się z dniem 22 grudnia 2023 r. i potrwa do 25 lutego 2024 r.
Ogłoszenie listy nowo wybranych radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego w kadencji 2024-2026 nastąpi do 22 marca 2024 r.
Zachęcamy do zapoznania się z podanymi dokumentami dotyczącymi ogłoszonego naboru.

uchwała zarządu województwa ( rozmiar : 97.30 kB )
Zachęcamy !
Dyrekcja
Bezpieczeństwo Podczas Ferii Zimowych
fotoCzas ferii zimowych to dla dzieci i młodzieży upragniony i wymarzony czas zabaw na śniegu czy lodzie.
Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, a wszyscy, zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zasady te obowiązują tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania ferii w miejscu zamieszkania.
Zabawa na śniegu, jazda na nartach czy łyżwach, zjeżdanie z górki czy inne zimowe zabawy na śniegu mogą sprawić ogrom radości, wzmocnić naszą kondycję fizyczną czy pokazać nasze często nawet nieuświadomione zdolności.
Musimy pamiętać jednak, że podstawą wszelkich zabaw i zimowych szaleństw, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność !
Uważajmy na siebie !
J. Krokos
Projekt Matematyczny Klasy 1 B
W styczniu czas biegnie jakoś wyjątkowo szybko, bo na horyzoncie widać już ferie zimowe, dlatego też klasa 1 B postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i czym prędzej zrealizować IV moduł Matematycznego Projektu "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki". Hałem przewodnim zadań projektowych była "Matematyka na basenie".
Realizacja tego modułu nie była dla dzieci szczególnie trudna, bo jak wiadomo nasza szkoła jest jedną z nielicznych szkół, które mają swój własny, 25 metrowy basen, a do tego klasa 1 B jest klasą usportowioną o profilu pływackim i aż trzy razy w tygodniu korzysta z zajęć na basenie.
Uczniowie przedstawili swoje spostrzeżenia potwierdzające, że matematykę możemy spotkać na basenie. Dzieci wymieniły: zegar, numerację torów, szafek, wskazania temperatury wody, trójkątne proporczyki, okrągłe sitka w prysznicach i wiele innych "matematycznych elementów".
Następnie obejrzały film do modułu, porównały spostrzeżenia oraz wzięły się za zadania projektowe. Obliczały ilość i wartość monet, przeliczały elementy stroju na basen, zaznaczały godziny na zegarach oraz wyszukiwały kształty basenów i jacuzzi zgodnie z treścią zdań.
Podczas zajęć na basenie przeprowadzono pomiar czasu przepłynięcia uczniów na dystansie 50 m. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, gdyż już po 4 mięsiącach pływania aż piecioro uczniów przepłynęło ten dystans poniżej dwóch minut.
Dzięki projektowi dostrzegamy matematykę wokół nas, potrafimy nazwać jej elementy : w szkole, na dworcu kolejowym, na kartce świątecznej, a teraz także na basenie, ale co najważniejsze uczymy się przez zabawę !
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Dajemy radę !
J. Krokos
Jesteśmy Czytelnikami
Od września 2023 r. uczniowie klas pierwszych zaczęli zgłębiać tajemnice liter, z których najpierw układali sylaby, a z sylab wyrazy. Kiedy już pojęli zasadę odszyfrowania małych, czarnych, a czasami dość dziwnych znaczków nazywanych literkami, pełni zadziwienia odkrywali, że potrafią odczytać wyrazy i zdania, a nawet proste opowiadania.
Na początku roku szkolnego pierwszaki wraz z Paniami spacerowały także po budynku szkoły, odkrywając jego zakamarki i wiele tajmniczych miejsc. Jedno z takich wyjątkowych miejsc znajdowało za pewnymi, zamkniętymi drzwiami, na których widniały dwie żółte kartki z napisem biblioteka oraz liczbami wskazującymi godziny, w których te zaczarowane drzwi szeroko się otwierały dla uczniów.
Dzieci ochoczo zabrały się za poznawanie liter, ćwiczyły czytanie, poznawały zasady obchodzenia się z książką, aż wreszcie nadszedł dzień zapisu do biblioteki szkolnej.
W czwartek pierwszaki udały się na spotkanie w biblitece. Z ogromną uwagą słuchały wskazówek dotyczących wypożyczania książek, jakich udzielała im Pani bibliotekarka. Aktywnie odpowiadały na zadawane pytania, zapoznawały się z kartą czytelnika i kartą oraz numerem książki.
Najważniejszym punktem spotkania w biblitece było oczywiście wybranie i pierwsze wypożyczenie książki oraz przeglądanie jej z wypiekami na twarzy, oby taki zachwyt pozostał im na zawsze.
Każde z dzieci będące od dziś czytelnikiem, w ramach 6 edycji kampanii społecznej "Mała książka – wielki człowiek", której celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców, otrzymało książkę pt. "Wnuczka antykwariusza" autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak – jednej z najlepszych polskich ilustratorek. Ufamy, że dzieci często będą otwierać drzwi biblioteki i wypożyczać książki przenosząc się do zaczarowanego świata bajek, baśni , powieści czy komiksów.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Zachęcamy do czytania !
J. Krokos
Zabawa W Kodowanie
W naszej szkole prowadzone są zajęcia kodowania w ramach innowacji pedagogicznej.
Podczas zajęć dzieci uczą się elementów programowania, rozwiązują problemy oraz współpracują w zespole. Rozwijają w ten sposób swoje umiejętności i świetnie się bawią.
fotofotofotofoto
Dajemy razem !
E. Działo
E-Twinning W SP1
fotoJeszcze w grudniu nasza szkolna grupa e-Twinningowa zrealizowała kolejne dwa zadania w ramach realizacji projektu.
Tym razem mieli za zadanie przygotować grafiki przy wykorzystaniu aplikacji WORDART w 4 obszarach tematycznych, oczywiście w odniesieniu do naszego kraju:

- Najpopularniejsi Polacy
- Tradycyjne polskie dania
- Popularne miejsca warte odwiedzenia w Polsce
- Sporty uprawiane w Polsce


Następnie na interaktywnej tablicy Digipad uczestnicy ze szkół partnerskich nawzajem zadawali sobie pytania o informacje zawarte w grafikach, komentowali je i wymieniali się wiedzą na temat swoich krajów.
Drugim zadaniem już typowo przedświątecznym było przygotowanie kartki z życzeniami świątecznymi w językach wszystkich krajów biorących udział w projekcie.
fotofotofotofoto
Marzena Marek
WOŚP W SP1
fotofotoOd dzisiaj do 26 stycznia potrwa w naszej szkole zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W tym roku orkiestra gra pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych".
Liczymy na Was ! Z góry dziękujemy !
Polecamy !
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Strefy Relaksu W SP1
Nowy Rok już w pierwszy dzień szkoły miał niespodzianki dla naszych uczniów. W szkole powstało 5 Stref Relaksu. Jedna na parterze przeznaczona dla klas 1-3 oraz po dwie na I i II piętrze przeznaczone dla klas 4-8.
Nasze Strefy Relaksu mogły powstać dzięki pufom zamówionym jako nagrody za uzbierane Talenciaki w akcji Lidla "Szkoły Pełne Talentów 2" oraz ze środków Szkolnego Klubu Wolontariatu w wysokości 1150 zł pozyskanych za akcję Kasztanobranie i środków Samorządu Uczniowskiego w kwocie 160 zł.
Tak więc Szanowni Państwo to Wasz udział w organizowanych przez nas akcjach i wydarzeniach szkolnych pozwolił nam na realizację tego przedsięwzięcia.
Dziękujemy Państwu bardzo !
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Jesteśmy wdzięczni !
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego I Szkolnego Klubu Wolontariatu
4 Stycznia Światowy Dzień Braillea
Jednym z ważniejszych zadań szkoły jest uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych, odnoszenie się z szacunkiem do osób niepełnosprawnych, kierowanie się chęcią pomocy im oraz zwykłą ludzką troską. Od najmłodszych klas I-III nasi uczniowie biorą udział w licznych akcjach charytatywnych na rzecz innych. Uczą się szacunku, zrozumienia i pomocy osobom z deficytami. Rozumieją potrzebę wsparcia osób głuchych i niedosłyszących, niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo oraz niewidomych i niedowidzących.
W związku z przypadajacym 4 stycznia Światowym Dniem Braille'a klasa 1 B postanowiła poznać postać i historię twórcy alfabetu dla niewidomych, oswoić się z zasadami kontaktu z osobami niedowidzącymi lub niewidomymi oraz samodzielnie spróbować "zapisać" wyrazy w tym wyjątkowym alfabecie.
Dzień 4 stycznia, w którym przypada przypada Światowy Dzień Braille'a, nie jest przypadkowy. W tym właśnie dniu, jak zobaczyły w specjalnym filmie dzieci, w rodzinie rymarza, w maleńkim, francuskim miasteczku w roku 1809 urodził się Louis Braille. Wypadek, którego doświadczył Louis sprawił, że został on wynalazcą pisma dotykowego dla niewidomych. W wieku około 5 lat chłopiec stracił wzrok na skutek wypadku w warsztacie rymarskim swojego ojca, jakiego doznał w wieku 3 lat.
Uczniowie z ogromną uwagą obejrzeli film o wyjątkowym człowieku jakim był Louis Braille, jego walce w zdobywaniu wykształcenia, samodzielności i chęci pomocy innym niewidomym. Dzieci miały także możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego uczącego zachowania się w kontakcie z niewidomym oraz pomocy takiej osobie w sytuacji dla niej trudnej.
Najciekawszą rzeczą było poznanie zasad "sześciopunktu" zwanego znakiem tworzącym oraz "zapisanie" wybranych liter alfabetu, a nawet całych słów. Dzieci zapoznały się z polskimi znakami alfabetu dla niewidomych, próbowały odczytać zaszyfrowane słowa oraz samodzielnie zapisać swoje imię i nazwisko za pomocą kropek. Ogromnym przeżyciem było dla uczniów "wcielenie" się w osobę niewidomą oraz próba delikatnego dotyku kart wydrukowanych w alfabecie Braille'a. Odczucie wzmocniło przymknięcie powiek i próba wyczucia wypustek liter na karcie. Zajęcia były wyjątkowe, a dzieci na pewno lepiej rozumieją osoby z deficytem wzroku.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Rozumiemy !
J. Krokos
Świąteczne Anioły
fotofotoPrzed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach rękodzieła. Wykonywali piękne prace techniką decoupage, którymi obdarowali bliskie osoby.
Dzieciaki z zaangażowaniem pracowały, a efekt finalny był niesamowity - 70 świątecznych aniołów.
Podziwiamy !
E. Działo
mobidziennik
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
online: 2 użytkowników, dziś: 157 użytkowników
HelplineErasmusMinisterstwo Edukacji i NaukiOgólnopolska Koalicja Na Rzecz Bezpiecznego internetuLaboratoria PrzyszłościHelplineErasmusMinisterstwo Edukacji i NaukiOgólnopolska Koalicja Na Rzecz Bezpiecznego internetuLaboratoria Przyszłości
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zgadzam się na przetwarzanie na stronie www.sp1zabrze.vot.pl moich danych osobowych.
powered by scms © 2008 - 2024 design by sid