Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
18.11.2017
Klaudyna, Roman, Tomasz, Aniela, Filipin, Odon, Otton
Witamy wszystkich serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu
AKTUALNOŚCI
ostatnia aktualizacja : 2017-11-18
aktualnosci
Weronika Doroch Ponownie Nagrodzona W Ramach Kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł"
Uczennica klasy IV C Weronika Doroch już drugi raz została laureatką ogólnopolskiego konkursu plastycznego w ramach kampanii "ZTU". Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych w Poznaniu, organizator konkursu, w tym roku wyróżniło pracę Weroniki Doroch zatytułowaną "Na skrzydłach przyjaźni". Natomiast w zeszłym roku, doceniono jej talent w pracy plastycznej pt.: "Pod dobra opieką". To nie może być przypadek ! Najwyraźniej "kreska" Weroniki ma to "coś" ! Jurorzy z Poznania wytypowali do nagrody Weronikę i w roku 2016 i teraz ! Nasza uczennica miała okazję odebrać nagrodę książkową i pamiątkowy dyplom z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Zabrza - pana J. Pawlucha podczas uroczystości podsumowującej kampanię "ZTU 2017 r.". Gala odbyła się dnia 14 listopada w pobliskim MOK-u. Laureatce towarzyszyli przyjaciele z klasy: Weronika Zajusz i Oliwier Kozłowski. Uczniowie wspaniale reprezentowali naszą szkołę defilując z transparentem, na którym widniało jedno z haseł kampanii - "Mierz wysoko !" Weronika Doroch mierzyła wysoko i odniosła sukces.
Serdecznie jej gratulujemy ! Przy okazji warto zwrócić uwagę na nowe hasło kampanii 2018 r., które brzmi: "Autoportret". Przyszłoroczna kampania "Zachowaj Trzeźwy Umysł" będzie poświęcona budowaniu poczucia własnej wartości. Ciekawe, prawda ? I bardzo wartościowe.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
W. Gniadek
Konsultacje Dla Rodziców Oraz Zebrania W Wybranych Klasach
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 informuje, że dnia 16 listopada 2017 r. (czwartek) odbędą się konsultacje dla rodziców z nauczycielami wszystkich przedmiotów w godz. 17.00 do 18.00.
Pani E. Chmielniak organizuje tego dnia zebranie z rodzicami o godz. 16.00 z udziałem pedagoga szkolnego ( klasa 6 D ).
Natomiast Pani Z. Kubiec zamniast konsultacji w tym dniu organizuje zebranie o godz. 16.30 ( klasa 3 E )
Zapraszamy !
Dyrekcja
Projekt "Dotknij Nauki"
Dyrekcja Szkoły informuje, że nasza szkoła uczestniczy w projekcie unijnym "Dotknij nauki" realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. W projekcie uczestniczy 20 placówek z terenu Zabrza. Okres realizacji projektu 01. 09. 2017 r. do 31. 08. 2019 r.
Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia ogólnego w zakresie przedmiotów przyrodniczych i matematyki poprzez organizację dodatkowych zajęć pozalekcyjnych - szkolnych i pozaszkolnych. Zajęcia te są organizowane dla 30 uczniów naszej szkoły, w tym dla 20 osiągających słabe wyniki nauczania i 10 osiągających wysokie wyniki nauczania z wyżej wymienionych przedmiotów.
Zajęcia będą odbywać się w 3 grupach 10 osobowych jeden raz w tygodniu przez 10 miesięcy w 4 modułach:
- biologia / przyroda doświadczalna
- matematyka praktyczna
- laboratorium młodego badacza
- tajemnice Ziemi.
Oprócz tego raz w tygodniu, przez 16 tygodni będą prowadzone zajęcia z technik szybkiego uczenia się. Odbędą się również zajęcia wyjazdowe (3 godz. ok 10 wyjazdów) np. Muzeum Górnictwa Węglowego, Planetarium, Park 12 C oraz spotkania z ekspertami. Ponadto dzięki udziałowi w projekcie, szkoła pozyska w pełni wyposażoną Pracownię Eksperymentalną o wartości 98605,00 zł, w skład której wchodzić będą pomoce dydaktyczne (matematyka, chemia, fizyka, biologia, geografia), sprzęt multimedialny i TIK oraz meble. Zajęcia prowadzone w ramach w/w modułów nie mają formy lekcji. Ich podstawą są doświadczenia i eksperymenty.
Prosimy wszystkich zrekrutowanych uczniów o sumienne uczestnictwo w zajęciach.
Zapraszamy !!!
Dyrekcja
Akcja Samorządu Uczniowskiego
Kochani ! Skontaktowała się z nami Fundacja Centaurus, która zmienia życie tysięcy zwierząt w Polsce. Aktualnie prowadzi największy w Europie azyl dla koni i buduje nowoczesny Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt oraz organizuje eklogiczne festiwale. Fundacja przygotowała na nas materiał multimedialny przedstawiający życie zwierząt na ich folwarku, ich potrzeby i uczucia. Nauczyciele mogą wykorzystać ten materiał na swoich lekcjach pod hasłem "POZNAJ - ZROZUM - POKOCHAJ". W tymże materiale dzieci zobaczą zwierzęta między innymi chore lub stare, których koszt utrzymania jest bardzo wysoki. Dlatego też, rozpoczęliśmy akcję charytatywną - udział w projekcie "Dzieci - zwierzętom". Zbiórkę pieniędzy prowadzić będziemy na podstawie zgłoszenia nr 2014/244/OR. Samorząd naszej szkoły zobowiązuje się realizować kampanię zgodnie z celami statutowymi Fundacji Centaurus. Kochani uczniowie - LICZYMY NA WAS !
Wszyscy kochamy zwierzęta i na pewno chcemy im pomóc. Całość zebranych w kampanii funduszy zostanie przekazanych na cele statutuowe Fundacji Centaurus. Pozdrawiamy opiekun SU oraz Natalia, Adam i Wiktoria
Zapraszamy do udziału !!!
G. Skolud
Zebranie Rodziców W Sprawie Zielonych Lekcji
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że dnia 14 listopada 2017 r. (wtorek), w świetlicy szkolnej, o godz. 16.30 odbędzie się zebranie rodziców uczniów klas III zainteresowanych wyjazdem dzieci na zielone lekcje.
Zapraszamy !
Dyrekcja
Zbiórka Dla Burka
foto Drodzy uczniowie, Rodzice i Przyjaciele zwierząt ! Zapowiadam coroczną, tradycyjną już akcję charytatywną na rzecz zwierząt "Zbiórka dla Burka". Jak zawsze, przy Waszej ogromnej pomocy i wsparciu, organizujemy zbiórkę darów dla zwierząt ze schroniska w Zabrzu - Biskupicach ! W tym roku, oprócz karmy suchej i w puszkach, dla potrzebujących psów i kotów, zbieramy także: ryż, kasze, grube makarony, smakołyki.
Prosimy o dokładne zabezpieczenie pudełek czy worków z darami, by karma i sypkie pokarmy się nie wysypywały. Jak zawsze, liczę na Waszą hojność i serce dla zwierzaków. :)
Dary przynosimy do sali nr 8 do 06. 11. 2017 do 24. 11. 2017 r..
Serdecznie zapraszam !
J. Krokos
Niezwykłe Odwiedziny
Jednym z kręgów tematycznych w klasie pierwszej są "Zwierzeta domowe". Na podstawie opowiadań, historyjek obrazkowych. wierszyków, rebusów czy innych zadań pierwszaki uczą się zasad postępowania ze zwierzętami, pielęgnacji, opieki i obowiązków związanych z posiadaniem zwierzaka. Uczniowie klasy 1 A postanowili poszerzyć swoją wiedzę, a kto jak nie weterynarz zna się na zwierzkach najlepiej? Tak więc, nie namyślając się długo postanowili zaprosić na zajęcia specjalistę :)
Korzystając z okazji, że mama naszego kolegi z klasy Jasia jest lekarzem weterynarii, postanowiliśmy zaprosić Panią Martę do naszej klasy. Mama nam nie odmówiła i 31. 10. 2017 r. przeprowadziła dla nas bardzo ciekawą pogadankę na temat zwierzaków.
Pani Marta opowiadała o pielęgnacji zwierząt, o tym jak i kiedy oraz czym należy je karmić. Które, w jaki sposób i dlaczego należy ubierać oraz ... opowiedziała nam wiele humorystycznych sytuacji z "życia lekarza weterynarii" :) Bardzo ciekawą sprawą okazało się organizowanie w Polsce zawodów psich zaprzęgów z którymi wiąże się konkurs ogłoszony dla nas przez Panią Doktor. Pani Marta przyniosła dla każdego z uczniów secjalną kartkę z zadaniami i łamigłówkami dotyczącymi bardzo groźnej choroby - wścieklizny. Opowiedziała nam o tej chorobie, jak można się zarazić i jak się przed nią chronić oraz wraz z dziećmi współpracowała przy wykonaniu karty pracy.
Kazdy z chłopców został poczęstowany lizakami, a przywieziony przez Panią Martę plecak stanie się główną nagrodą w klasowym konkurie plastycznym. Na koniec naszego spotkania przekazaliśmy Pani Doktor pamiatkową laurkę z podziekowaniami od nas oraz zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
Dziękujemy !!!
J. Krokos
Jesienne Zwierzaki
Wraz z nadejściem jesieni w każdej klasie pojawia się wiele ciekawych prac plastycznych wykorzystujących jej dary: żołędzie, kasztany, kolorowe liście itp. Także klasa 1 A postanowiła nawiązać do omawianej na edukacji wczesnoszkolnej tematyki zwierząt i wykorzystując kolorowe liście wyczarować jesienne zwierzęta.
Każdy z chłopców rozplanował na kartce układ liści z których miało powstać zwierzę, a następnie przykleił je i dokleił bądź domalował pozstałe elementy. I tak powstały: wilki, jelenie, ryby, psy i inne jesienne zwierzaki. Prace zdobia naszą gazetkę i ukazują barwny świat królestwa zwierząt.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
J. Krokos
Seminarium I Warsztaty Edukacyjne
Dnia 24. października 2017 r.. w MOK Guido, uczniowie klasy 1 A uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w ramach projektu "Książka na piątkę - znakomity początek". Projekt ten realizowany jest w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Promocja czytelnictwa". Adresatami projektu są dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat, zaś jego celem jest "przybliżenie młodym czytelnikom – poprzez cykl warsztatów i spotkań autorskich – wartościowej literatury oraz laureatów ogólnopolskich konkursów na najlepsze książki dla dzieci i młodzieży. Projekt łączy w sobie kilka elementów: aktywizację czytelniczą dzieci, upowszechnianie wiedzy o literaturze oraz kształtowanie pozytywnych nawyków czytelniczych."
Seminarium składało się z dwóch części: wykładowej i warsztatowej. Jednym z wielu zaproszonych gości i prelegentów częsci wykładowej był wieloletni sekretarz naszej znakomitej noblistki Wisławy Szymborskiej - Pan Michał Rusinek, laureat nagrody "Książka Roku" w 2012 roku za "Wierszyki domowe".
Część warsztatowa opierała się o pokazowe zajęcia, przygotowane w oparciu o książkę "Skok na smog" promującej proekologiczne wartości wsród młodych czytelników. Uczniowie brali udział w różnorakich zadaniach, aktywnie weryfikowali zasady ekologiczne oraz wykonali pracę plastyczną promującą ekologię w codziennym życiu.
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
fotofotofotofoto
J. Krokos
Z Boiska Na Stadion
fotoUczniowie klasy piłkarskiej 1 A wzięli udział w XVIII turnieju piłki nożnej "Zboiska na stadion. O puchar Tymbarka". Wraz ze swym trenerem Panem Przemkiem oraz Rodzicami udali się na stadion gdzie rozegrali mecze kwalifikujące ich do kolejnych rozgrywek.
Chłopcy bardzo ambitnie podeszli do rozgrywek i po zsumwaniu uzyskanych punktów zakwalifikowali się do kolejnej fazy turnieju. Nadal będą ciężko trenować, by uzyskać jak najlepsze wynik w kolejnych meczach. Wszyscy zawodnicy, zarówno indywidualnie biorący udział w turnieju, jak i pozostali chłopcy, którzy trenują wspólnie otrzymali dyplom dla klasy za włożony wkład pracy. Zawodnicy biorący udział w meczach turniejowych otrzymali takze dyplomy indywidualne.
Gratulujemy !!!
J. Krokos
Informacja Dla Rodziców
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Zabrzu informuje, że w ramach realizowanego w naszym mieście Programu Profilaktyczno - Interwencyjnego "Lepiej razem niż osobno" ( www.lepiejrazem.org ) otwarty zostaje punkt konsultacyjny bezpłatnego doradztwa : prawnego, psychologicznego i socjalnego. Punkt ten znajduje się w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 95. Porady udzielane są w każdą środę w godz. od 16.00 do 18.00 (tel. 515 191 155).
Dyrekcja
Bezpieczne Wędrówki. Od Grosika Do Złotówki
W bieżącym roku szkolnym klasy drugie biorą udział w programie "Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki". Projekt realizowany jest w ramach działań Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Jego tematyka koncentruje się wokół podstawowych pojęć o pieniądzu, zarabianiu, racjonalnym wydawaniu pieniędzy, oszczędzaniu, trafnym przewidywaniu i sposobach unikania różnych ryzyk.
Realizacja projektu trwa 10 miesięcy. Uczniowie odbywają podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Galaktyce Oszczędzanie, w czasie której zdobywają określone w danym miesiącu umiejętności. Wszystko odbywa się w formie zabawy i cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci.
M. Hoffmann
Numery Alarmowe W Polsce
Wyobraź sobie, że spacerujesz przez park w pogodny, jesienny dzień. Niespodziewanie tracisz przytomność i upadasz. Jakie są szanse, że ktoś udzieli ci pomocy? Mniejsze, niż ci się wydaje. Większość społeczeństwa w naszym kraju nie ma wystarczającej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Można przecież zadzwonić po pomoc, powiadasz. Tutaj statystyka jest nieubłagana – według badań Komisji Europejskiej zaledwie 6 na 10 osób w Polsce zna europejski numer alarmowy, zaś tylko 6 na 100 obywateli naszego kraju potrafi wymienić numery alarmowe poszczególnych służb – policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Mimo wszystko najkorzystniej jest stracić przytomność w Polsce. Jesteśmy bowiem na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości numeru 112. Listę zamykają Włochy i Grecja, gdzie znajomość europejskiego numeru alarmowego wynosi 6%.
W Polsce, oprócz europejskiego numeru alarmowego, funkcjonują także numery alarmowe poszczególnych służb: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999
Nieznajomość numerów alarmowych zabija. Dlatego kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające na celu zwiększenie wiedzy w tym zakresie. Jedną z nich jest Europejski Dzień numeru alarmowego 112, który jest obchodzony 11 lutego (czyli 11.2). Oprócz tego funkcjonuje rządowa strona internetowa 112 (www.112.gov.pl), na której znajdują się najważniejsze informacje na temat tej europejskiej inicjatywy. Równolegle prowadzone są prace nad tym, aby w każdym kraju numer ten rzeczywiście działał.
W internecie można znaleźć także szereg ciekawych inicjatyw zwiększających świadomość numerów alarmowych. Jedną z nich jest strona internetowa : numery alarmowe. Można na niej obejrzeć krótki film utrwalający wiedzę na temat numerów alarmowych w Polsce, a następnie zagrać w grę internetową "pierwsza pomoc" i wypróbować swoją wiedzę zarówno w zakresie znajomości numerów, jak i udzielania pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Numery alarmowe powinien znać na pamięć każdy, niezależnie od wieku. W krytycznym momencie każda sekunda jest na wagę ... życia.
Za Zgodą: Www.Szkolenia-Bhp24.Pl
System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej
logo_sekap Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą instytucją przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.sekap.pl, zarejestrować się w serwisie i skorzystać z udostępnionego formularza. Dostępny jest on w zakładce "Urzędy -> Miasta -> Zabrze -> Jednostki organizacyjne".
Urząd Miasta
RecalDziecko W SieciNakarm Głodne DzieckoPCK - Gorączka ZłotaSzkoła Bez Przemocy
Pajacyk - Nakarm Głodne Dziecko
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona www.sp1zabrze.vot.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
powered by scms © 2004 - 2017 design by sid