Agnieszka, Amalia, Czech, Czesław, Czcibor, Jagna, Marcelina
DEKALOG RODZICÓW UCZNIA I BEZPIECZNEGO INTERNETU
O czym musisz pamiętać, wysyłając dziecko do szkoły :
  • Codziennie miej czas tylko dla dziecka. Pozwól podzielić się wrażeniami ze szkoły. Nie przerywaj, nie pokazuj zniecierpliwienia. Staraj się oswoić dziecko ze szkołą jeszcze przed początkiem roku.
  • Przyzwyczajaj dziecko do punktualności. Zapewnij odpowiedni czas na wybranie się dziecka do szkoły. Nie wprowadzaj rano nerwowej atmosfery.
  • Pomagaj, ale nie wyręczaj dziecka. np. dopilnuj samodzielnego pakowania tornistra, ale sam tego nie rób.
  • Zapewniaj dobre warunki do nauki w domu. Przygotuj stałe i przyjazne miejsce do odrabiania lekcji. Pamiętaj, by kupić dziecku wszystkie potrzebne pomoce. Pożyczanie na lekcji np. linijki jest dla dziecka bardzo stresujące.
  • Wdrażaj dziecko do starannego wykonywania swoich obowiązków. Sprawdzaj odrabianie lekcji, jak trzeba, wytłumacz je i pomóż.
  • Nie przesadzaj z wymaganiami. Akceptuj możliwości i tempo pracy dziecka.
  • Utrzymuj dobry i systematyczny kontakt z wychowawcą. Konsultuj z nim problemy dziecka. Poinformuj, czy dziecko chodziło do przedszkola.
  • Wymagaj właściwego zachowania się w szkole. Nie ignoruj uwag wychowawcy.
  • Nie obciążaj dziecka zbyt dużą liczbą zajęć dodatkowych. Zadbaj o zabawy, grę w piłkę, w berka. Ważne, by miało dużo ruchu.
  • Nie podważaj autorytetu nauczyciela. Nawet jeżeli masz rację, nie wypowiadaj przy dziecku negatywnych uwag o pedagogu.
PAMIĘTAJ ! - zadaniem szkoły jest NAUCZANIE, zaś WYCHOWANIE należy do Rodziny ! Zachowanie dziecka w domu, szkole i każdym innym miejscu świadczy również o nas dorosłych.
hdzieci1
Bezpieczny Internet
  • Domowy komputer niech stoi w widocznym miejscu.
  • Interesuj się tym co robi Twoje dziecko w sieci (na jakie strony wchodzi, z jakich programów korzysta, sprawdzaj historię przeglądanych stron www.)
  • Rozmawiaj z dzieckiem o niebezpieczeństwach na jakie może natknąć się w sieci.
  • Nie bój się przyznać do tego że sam również czasem nie rozumiesz pewnych zachowań i sytuacji w sieci.
  • Naucz dziecko tego że osoba z którą "anonimowo" utrzymuje kontakt np. za pośrednictwem komunikatora wcale nie musi być tą za jaką się podaje ! (wiek, płeć, zainteresowania, powody utrzymywania kontaktu, itp.)
  • Uczul swoje dziecko na to aby NIGDY ! nikomu nieznajomemu nie podawało swoich prawdziwych danych osobowych (imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania, telefon, stan rodzinny, ...)
  • Na samym początku ustal ze swoim dzieckiem że NIGDY ! ma nie korespondować, pisać na forach internetowych, pisać za pośrednictwem komunikatorów, bądz za ich pomocą rozmawiać z osobami nieznanymi bez Twojej wiedzy.
  • Jeżeli używacie poczty elektronicznej, nigdy nie otwierajcie emaili od nieznanych osób (szczególnie jeśli zawierają jakieś złączniki, linki do stron, ...).
  • Aktualizuj swój program antywirusowy zainstalowany na komputerze.
  • Pamiętaj że każdą podejrzaną stronę, lub stronę o treściach niezgodnych z jej założeniami można zgłosić i zablokować.
  • Jeżeli masz zainstalowany jakiś program zabezpieczający dziecko przed dostępem do niepożądanych stron to pamiętaj o poprawnym skonfigurowaniu go (samo zainstalowanie to nie wszystko) - zawsze możesz poprosić kogoś kto się na tym zna, bądz znaleźć informacje na ten temat w internecie.
  • "ANONIMOWY" - w odniesieniu dla internetu jest słowem całkowicie fałszywym, wcale nie trzeba ogromnej wiedzy żeby "odkryć czyjąś anonimowość w sieci".
  • Naucz swoje dziecko zgłaszać wszystkie "nieznane" i "anonimowe" próby nawiązania z nim kontaktu w sieci.
  • Wszelkie niedozwolone zachowania w sieci zgłaszaj administratorowi waszej sieci lokalnej (osiedlowej, miejskiej, ...), nie bój się tego robić i nie wstydz - po to są między innymi administratorzy.
  • Nie wyżywaj się na dziecku jeśli ono natknie się w sieci na coś niewłaściwego, ono dopiero się uczy i poznaje, ty codziennie spotykasz się z takimi sytuacjami, a na tobie nikt się nie wyżywa z tego powodu.
  • Nie ma złotej zasady i reguły na dziecięcą ciekawość, a internet obojętnie w jakiej postaci niejako zachęca do takiej ciekawości, ważne jest żeby ta "ciekawość" była w miarę najlepiej zabezpieczona.
  • 100 % zabezpieczeń sieciowych nie ma i nie będzie, to do nas dorosłych należy jak nauczymy omijać swoje dziecko potencjalnie niebezpieczne sytuacje mogące spotkać w sieci.
  • Jeżeli "coś pójdzie nie tak" - pamiętaj nie złość się i nie krzycz na swoje dziecko, to nie jest jego wina, każdemu może się zdarzyć.
  • Tak jak drzwiami na świat są drzwi od naszego mieszkania, tak oknem na świat jest internet - jedno i drugie musi być odpowiednio zabezpieczone.
PAMIĘTAJ ŻE NAWET NAJLEPSZE RADY NIC NIE DADZĄ JEŻELI NIE BĘDZIESZ ROZMAWIAĆ ZE SWOIM DZIECKIEM !!!